RELIGIA

Gądecki: nie modlimy się za męczenników, modlimy się za…

„Dzisiaj wiec Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” pragnie upamiętnić ich śmierć, modląc się – w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu – nie za nich, ponieważ oni już są świętymi, ale za ich prześladowców, a także przybliżając aktualną sytuację Kościoła koptyjskiego w Egipcie i diasporze.” – powiedział na wstępie abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wygłosił homilę u poznańskich Karmelitów w drugą rocznicę męczeńskiej śmierci Koptów w Trypolisie. Dwudziestu jeden Egipcjan zostało brutalnie zabitych przez tak zwane Państwo Islamskie.

 

 „Dnia 31 grudnia i 3 stycznia – zostali porwani przez terrorystów z Państwa Islamskiego. Przez 40 dni byli przymuszani do przejścia na islam a potem ubrano ich w pomarańczowe kombinezony, zabrano na plażę w okolicy Trypolisu, wzięto noże i bezbronnym, pojmanym osobom odcięto głowy. Cała scena została sfilmowana a następnie wrzucona do internetu.”

 

„Ekspert w sprawach terroryzmu, Walid Shoebat, skomentował to męczeństwo w następujący sposób: „Wybór, przed którym postawiono koptyjskich chrześcijan to nawrócenie na islam albo śmierć. Żaden z nich nie wyrzekł się chrześcijaństwa, pozostając wiernym aż do śmierci”.

 

Przypomniał także reakcje Egipcjan: „Jeden z Koptów – w wywiadzie przeprowadzonym z nim po męczeńskiej śmierci jego ziomków – w znamienny sposób komentuje tę śmierć. Tu potrzeba wielkiej wiary – mówi on. Nasz kalendarz koptyjski jest oparty na męczennikach. Nazywa się nawet kalendarzem męczenników. Codziennie wspominamy tych, którzy zginęli danego dnia, słyszymy o nich na Mszach, czytamy ich życiorysy i pamiętamy ich. Tego dnia, kiedy zostali zamordowani nasi bracia w Kościele wspominaliśmy św. Pawła, któremu ścięto głowę w taki sam sposób. To był niesamowity znak od Boga.”

 

„Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że Państwa Islamskiego nie wolno utożsamiać z całym islamem. Tym niemniej jednak jest prawdą, że ISIS to jedna z odmian islamu. Sytuowanie ISIS poza islamem jest nieuprawnione. W rzeczywistości działania ISIS są próbą naśladowania zachowań, które najstarsze biografie przypisują Mahometowi. W Ewangeliach nie ma nawoływania do przemocy, a w Koranie i Hadisie tak, jeśli czyta się je dosłownie – zauważa w wywiadzie dla „Le Figaro” prof. Brague.

 

Czas więc najwyższy, aby przestać twierdzić, że Państwo Islamskie nie ma nic wspólnego z islamem – uważa abp Justin Welby, zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej. Przemawiając w Instytucie Katolickim w Paryżu podkreślił on, że – w związku z tym – wszelkiego rodzaju liderzy religijni muszą wziąć odpowiedzialność za działania ekstremistów, którzy wyznają ich wiarę. Bez zrozumienia religijnej motywacji terrorystów, nie można – jego zdaniem – skutecznie walczyć z ich ideologią.” – odniósł się do kwestii ISIS.

 

Abp Gądecki podsumował rozważanie modlitwą: „Kiedy więc sprawujemy tę Eucharystię, która uobecnia krzyżową ofiarę Chrystusa, pragniemy ogarnąć nią tych wszystkich, którzy – podobnie jak Chrystus – cierpieli prześladowanie dla sprawiedliwości. Modlimy się też o nawrócenie serc sprawców tych zbrodni.

 

Ogarniamy naszą modlitwą również tych, którzy nadal poddawani są próbie. Chrystus mówi do nich: Cieszcie się i radujcie, bo nie tylko macie udział w Moim cierpieniu, ale także w mojej chwale i zmartwychwstaniu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie!”

Źródło: Episkopat.pl

Komentarze

Zobacz także

Oto największa tajemnica czasów ostatecznych

Redakcja malydziennik

WSTRZĄSAJĄCY APEL DUCHOWNEGO: Na pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej…

Redakcja malydziennik

CUD w kościele podczas nabożeństwa? To co zobaczył wprawiło go w osłupienie. Ludzie zgodnie: "TO był CUD!"

Redakcja malydziennik
Ładuję....