ARCHIWUM

Francja walczy z Matką Bożą… Bo zagraża jej laickości

Już po raz drugi w ciągu dwóch lat sąd z uwagi na laickość państwa nakazał usunięcie figury Matki Boskiej z parku w Publier na wschodzie Francji – podaje w sobotę AFP, powołując się na mera miejscowości Gastona Lacroix.

Zgodnie z decyzją sądu z 24 listopada władze gminy mają teraz trzy miesiące na zastosowanie się do wyroku, pod groźbą kary finansowej.

 

Mer Publier, który sam siebie określił jako "gwaranta laickości", zapowiedział, że władze znajdą teren prywatny, na który statua zostanie przeniesiona.

 

Figura Matki Boskiej stanęła w parku publicznym w Publier (departament Górna Sabaudia, przy granicy ze Szwajcarią) w 2011 roku. Ufundowana była ze środków gminy, jednak decyzja o jej postawieniu nie był przedmiotem debaty w radzie miejskiej, co wywołało sprzeciw mieszkańców.

 

W związku z tym figurę sprzedano jednej z organizacji religijnych. Władze chciały następnie sprzedać organizacji również teren o powierzchni 36 m kwadratowych, na którym stoi Matka Boska, jednak sąd administracyjny w Grenoble nie zezwolił organizacji na ten zakup.

 

Przeniesienie figury z przestrzeni publicznej sąd nakazał już w styczniu 2015 roku, jednak dotychczas władze gminy nie zastosowały się do wyroku. "Nie jestem głuchy na decyzje sądu administracyjnego. Po prostu od pięciu lat nie dostałem żadnego nakazu od służb państwowych" – tłumaczy cytowany przez portal "Le Figaro" Lacroix. (PAP)

 

ulb/ ro/

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Ks. Michał Olszewski: „Zaryłeś glebę”? Powstań!

Redakcja malydziennik

Niemiecka dezinformacja w sprawie Smoleńska? O co chodzi służbom?

Redakcja malydziennik

KONIEC EUROPY?! Merkel opowiada się za Unią dwóch prędkości. Na podziale zależy też innym liderom

Redakcja malydziennik
Ładuję....