RELIGIA

Franciszek widzi zagrożenia duchowe – mówił do spowiedników, aby nie wahali się wzywać EGZORCYSTÓW

Papież odniósł się w piątek, przy okazji kursu dla kapłanów o dobrej spowiedzi. „Muszę wam wyznać, że Penitencjaria jest tym typem trybunału, który bardzo mi się podoba. Ponieważ jest to «sąd miłosierdzia», do którego zwracamy się, aby otrzymać konieczne lekarstwo dla naszych dusz, a jest nim Boże miłosierdzie”.

Ojciec Święty mówił, że spowiednik powinien mieć trzy cechy. Po pierwsze, musi być przyjacielem Jezusa. Po drugie, musi umieć rozeznawać.

 

„Jak wiele niedobrego dzieje się w Kościele z powodu braku rozeznawania! Jak wiele zła doświadczają dusze z powodu działań, które nie mają swoich korzeni w pokornym słuchaniu Ducha Świętego i woli Bożej. Spowiednik nie czyni bowiem swojej woli i nie prowadzi swojego nauczania. Jest wezwany, aby czynić tylko i wyłącznie wolę Boga, w pełnej jedności z Kościołem, którego jest szafarzem, czyli sługą” – powiedział Ojciec Święty.

 

Właśnie w kwestii rozeznawania przypomniał o posłudze egzorcysty. "Autentyczne problemy duchowe – mogą być w dużej mierze psychiczne, w związku z tym, muszą zostać rozeznane przez zdrową współpracę z nauką, [kapłan] nie może się wahać zgłosić kwestii do tych, którzy w diecezji, są odpowiedzialni za delikatną i potrzebną posługę, którzy zwani są egzorcystami. Musi to być jednak środek wybrany z wielką troską i ostrożnością."

 

Ponadto kapłan powinien ewangelizować.

 

„Konfesjonał jest miejscem ewangelizacji, a zatem formacji. W dialogu prowadzonym z penitentem, mimo iż trwa on krótko, spowiednik ma rozeznać, co by było pożyteczniejsze, a co wprost konieczne dla drogi duchowej tego brata czy siostry. Czasami konieczne będzie raz jeszcze głosić penitentowi najbardziej podstawowe prawdy wiary, samo jej sedno, kerygmat, bez którego doświadczenie Bożej miłości i miłosierdzia pozostałoby jakby nieme. Czasami zaś trzeba będzie wskazać podstawy życia  moralnego, zawsze w odniesieniu do prawdy, dobra i woli Pana. Chodzi o szybkie i inteligentne rozeznanie, które może wiernym bardzo pomóc” – stwierdził Franciszek.

 

Źródło: Radio Watykańskie/ christianpost.com

Komentarze

Zobacz także

„Papież nie błogosławi ran, ale patrzy im prosto w oczy, aby je uzdrowić”. WAŻNA deklaracja abp Paglii

Czy to będzie wojna? Watykan ostro sprzeciwia się…

Redakcja malydziennik

Był na dnie. Mieszkał na ulicy i szukał alkoholu. I wtedy spotkał Boga. POZNAJ HISTORIĘ Henryka Krzoska

Redakcja malydziennik
Ładuję....