ARCHIWUM

Franciszek solidarny z Ukrainą

Papież Franciszek wysyła na Ukrainę pomoc finansową w wysokości 6 milionów euro – ogłosiła w piątek Papieska Rada Cor Unum, zajmująca się działalnością dobroczynną. Wyjaśniła, że to pierwsza transza pomocy w związku z kryzysem humanitarnym w tym kraju.

Łącznie na pomoc dla Ukrainy zebrano 12 mln euro.

 

Pierwsza transza, podała rada w komunikacie, przeznaczona jest dla ponad 2 milionów osób różnych religii, wyznań i przynależności etnicznej.

 

Suma ta zostanie przekazana przede wszystkim ludności Doniecka, Ługańska, Zaporoża, Charkowa i Dniepropietrowska – wyjaśnia Cor Unum.

 

Przypomina się, że 24 kwietnia br. z inicjatywy papieża Franciszka w kościołach w Europie odbyła się zbiórka pieniędzy dla dotkniętej przez konflikt ludności Ukrainy.

 

Następnie Watykan utworzył na Ukrainie komitet techniczny do spraw rozdziału pomocy, złożony z przedstawicieli miejscowych diecezji i współpracujący z nuncjuszem apostolskim w Kijowie arcybiskupem Claudio Gugerottim. Na czele komitetu stanął biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

 

Od początku swej działalności w lipcu komitet ten analizował projekty niesienia pomocy, przedłożone mu przez chrześcijańskie organizacje dobroczynne oraz międzynarodowe agencje. Komitet postanowił sfinansować 20 dużych projektów oraz 39 "inicjatyw solidarności" – poinformowano w oświadczeniu rozpowszechnionym przez Watykan.

 

W nocie tej przywołane zostały dane urzędu wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka, według których konflikt na Ukrainie spowodował od kwietnia 2014 roku do 1 grudnia tego roku śmierć 9758 osób. Rannych zostało ponad 22 tysiące ludzi. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czy chrześcijanie muszą płacić podatki? Bóg wzywa nas do wyjścia z systemu!

Redakcja malydziennik

„Kiedy człowiek daje się owładnąć egoizmem, doprowadza do zniszczenia nawet …” Franciszek ostrzega

Redakcja malydziennik

Nowy prezydent Korei Południowej jest katolikiem i chce pojechać do… Korei Północnej.

Redakcja malydziennik
Ładuję....