ARCHIWUM

Franciszek przypomina: stop zmianom klimatycznym

Papież Franciszek zaapelował o podjęcie bezzwłocznych działań, by powstrzymać skutki zmian klimatycznych. W liście do uczestników konferencji w Marrakeszu w Maroku przestrzegł przed naciskami ekonomicznymi i politycznymi przy realizacji porozumienia z Paryża.

W przesłaniu, którego treść Watykan ogłosił we wtorek, Franciszek napisał, że obecna degradacja środowiska, silnie – jak zaznaczył – „powiązana z ludzkim upadkiem”, wymaga od wszystkich jedności oraz odnowionego poczucia odpowiedzialności.

 

W przesłaniu na ręce gospodarza konferencji stron konwencji klimatycznej, marokańskiego ministra spraw zagranicznych i współpracy Salaheddina Mezuara, papież odnotował, że tuż przed jej rozpoczęciem w życie weszło porozumienie z Paryża, które nazwał „mocnym przejawem świadomości” tego, że w obliczu zmian klimatycznych nie wystarczą ani działania indywidualne, ani krajowe. Podkreślił, że konieczna jest zbiorowa odpowiedź i współpraca.

 

Następnie Franciszek wyraził przekonanie, że należy tak ukierunkować ludzką inteligencję, by służyła "postępowi innego rodzaju", to znaczy „bardziej zdrowemu, bardziej ludzkiemu, bardziej społecznemu i integralnemu”.

 

"Porozumienie z Paryża wyznaczyło jasną drogę, którą musi podążać z zaangażowaniem cała wspólnota międzynarodowa” – dodał papież. Zaznaczył, że „ma to wpływ na całą ludzkość, zwłaszcza na najbiedniejszych i na następne pokolenia”.

 

Zdaniem Franciszka niepokojące skutki zmian klimatu wymagają „odpowiedzialności etycznej i moralnej oraz bezzwłocznego działania w sposób możliwie jak najbardziej wolny od nacisków politycznych i ekonomicznych oraz wyjścia poza partykularne interesy i zachowania”.

 

W opinii papieża wejście porozumienia w życie to „delikatny moment”, w którym niezbędne jest nie tylko spojrzenie techniczne, ale również stałe wsparcie polityczne, oparte na świadomości tego, że – jak podkreślił – „jesteśmy jedną ludzką rodziną”.

 

Jako ważny aspekt porozumienia Franciszek wskazał krzewienie narodowych i międzynarodowych strategii rozwoju, opartych na trosce o środowisko i zasadzie solidarności z najbardziej narażoną ludnością.

 

Przypomniał swą tezę z ekologicznej encykliki „Laudato si’” o potrzebie powiązania walki ze zmianami klimatycznymi z walką z ubóstwem.

 

Jesteśmy także świadomi tego, że nie można ograniczyć tego wszystkiego do wymiaru ekonomicznego i technologicznego; rozwiązania techniczne są konieczne, ale niewystarczające” – oświadczył papież, kładąc nacisk na etyczne i społeczne kwestie dotyczące rozwoju i postępu.

 

Franciszek zaapelował o prowadzenie działalności edukacyjnej i krzewienie nowego stylu oraz modelu zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

 

"Styl życia oparty na mentalności odrzucenia jest nie do przyjęcia i nie może być dla niego miejsca w naszych modelach rozwoju i edukacji” – ocenił papież.

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Donald Tusk pójdzie w odstawkę? Unia Europejska szykuje się na wielkie zmiany!

Redakcja malydziennik

Angelo, nie odchodź! Polska Cię potrzebuje

Redakcja malydziennik

DZIŚ wspominamy bestialski mord KOMUNY na Grzegorzy Przemyku! "Precz z komuną" !

Redakcja malydziennik
Ładuję....