POLITYKA

Franciszek MASAKRUJE "wolną" Europę: "Niestety często odnosi się wrażenie, że istnieje…

Papież Franciszek powiedział w piątek w przemówieniu do przywódców krajów i instytucji UE, że istnieje rozłam między obywatelami a instytucjami europejskimi. Wskazał też, że solidarność jest "najskuteczniejszym antidotum na współczesne populizmy".

"Europa odnajduje nadzieję, gdy człowiek jest ośrodkiem i sercem jej instytucji" – oświadczył Franciszek. Mówił o potrzebie "starannego i ufnego wysłuchania postulatów pochodzących zarówno od poszczególnych osób, jak społeczeństw i narodów tworzących Unię".

 

"Niestety – przyznał papież – często odnosi się wrażenie, że istnieje +rozłam emocjonalny+ między obywatelami a instytucjami europejskimi, nierzadko postrzeganymi jako dalekie i nie zwracające uwagi na różne wrażliwości stanowiące Unię".

 

Zdaniem Franciszka należy pamiętać, że Europa jest rodziną narodów i "podobnie jak w każdej dobrej rodzinie, istnieją różne wrażliwości". "Ale wszyscy mogą się rozwijać na tyle, na ile jesteśmy zjednoczeni. Unia Europejska zrodziła się jako jedność różnorodności i jedność w różnorodności" – ocenił.

 

Papież powiedział też, że Europa "odnajduje nadzieję w solidarności, która jest również najskuteczniejszym antidotum na współczesne populizmy". "Jeśli ktoś cierpi, wszyscy cierpią" – dodał.

 

"Podobnie i my dzisiaj opłakujemy z Wielką Brytanią ofiary zamachu, który dwa dni temu dotknął Londyn. Solidarność nie jest tylko dobrym postanowieniem: charakteryzuje się konkretnymi faktami i gestami, które przybliżają do bliźniego niezależnie od tego, w jakim stanie się znajduje" – mówił.

 

"Natomiast populizmy, przeciwnie, rozkwitają właśnie z egoizmu, który zamyka w wąskim i duszącym kręgu, który nie pozwala na przezwyciężenie ograniczoności swoich myśli i spojrzenie dalej” – oświadczył Franciszek. (PAP)

Źródło: sw/ ap/

Komentarze

Zobacz także

Wojska Obrony Terytorialnej są nam potrzebne! Polacy zdecydowanie na TAK

Polska walczy ze zmianami klimatu. Zadziwiające metody ministra środowiska.

Redakcja malydziennik

Super pomysł Błaszczaka! Chce by kontrmanifestanci sami płacili za … policję!

Ładuję....