POLITYKA

Franciszek jest znakiem prymatu w chrześcijaństwie, nie tylko dla katolików – twierdzi przeor Taizé

"Są katolicy, ściśle zjednoczeni z Papieżem. Ale również wielu chrześcijan innych wyznań odnajduje w Papieżu punkt odniesienia" – mówił brat Alois po audiencji papieskiej. Wcześniej obaj duchowni spotkali się w Lund w czasie obchodów 500-lecia reformacji.

"Papież Franciszek wprowadza w życie dzielenie się skarbami Ewangelii, które są obecne w różnych wyznaniach chrześcijańskich" – mówił brat Alois, przeor ekumenicznej Wspólnoty Taizé. Razem z innymi braćmi spotkał się z Franciszkiem w czasie audiencji. Wcześniej obaj uczestniczyli w obchodach 500-lecia reformacji w Lund. Bratu Aloisowi to wydarzenie przypominało o potrzebie prymatu w całym chrześcijaństwie, a nie tylko w Kościele katolickim.

 

„Powiedziałem Papieżowi, że dla nas w Taizé posługa Piotra, posługa Papieża jest istotna dla Kościoła. Potrzeba posługi jedności. A czy nie można by sobie wyobrazić, że do tej posługi można by się odnosić w różnym stopniu? Są katolicy, ściśle zjednoczeni z Papieżem. Ale również wielu chrześcijan innych wyznań odnajduje w Papieżu punkt odniesienia. I nie jest to związane wyłącznie z jego osobą. Wynika to z posługi wszystkich posoborowych papieży, którym udało się zyskać zaufanie. Dziś dla wielu chrześcijan, którzy nie należą do Kościoła katolickiego, posługa jedności nie jest już czymś niemożliwym” – powiedział Radiu Watykańskiemu Brat Alois.

 

Przeor Taizé odniósł się także do tematu przyszłego Synodu Biskupów. Będzie on poświęcony młodym ludziom i rozeznawaniu powołania.

 

„W naszych czasach, w których jest tak dużo zamętu i młodym brak orientacji, nasze podstawowe zadanie to pogłębianie w nich wiary. Bez wiary osobistej i głębokiej ciężko sobie poradzić w tym nowoczesnym stylu życia, gdzie wszystko jest bardzo elastyczne, płynne, a zarazem szybkie. A zatem trzeba pogłębiać wiarę, która jest nie tylko jakimś zwyczajem, ale głębokim przekonaniem”.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Pierwszy niemiecki numer "Charlie Hebdo". A na okładce… Będzie afera?

Redakcja malydziennik

A jednak! Sąd nakazał Niemcom wypłatę odszkodowania za mordy na ludności w 1943 r.

Redakcja malydziennik

Merkel ma problem. 26 proc. Niemców mówi NEIN Unii Europejskiej!

Ładuję....