Gdy liczył się każdy polski pilot… I gdy wojska było dosyć i Polacy nie byli już potrzebni. Nowa książka Lynne Olson przenosi czytelnika i wciąga w realia oporu w Londynie w latach .40.
"Piętnastego września Polacy z Dywizjonu 303 otrzymali największą szansę zademonstrowania swoich niezwykłych umiejętności bojowych. Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia bitwy o Anglię. RAF wciąż walczył, a Londyn pomimo tygodniowych bombardowań nadal trwał. Chociaż Hitler zaczął powątpiewać w możliwość przeprowadzenia operacji „Seelöwe”, postanowił dać Göringowi jeszcze jedną szansę zrealizowania Götterdämmerung. I Reichsmarschall rozkazał, aby wszystkie znajdujące się w dyspozycji samoloty Luftwaffe zostały użyte w zmasowanym uderzeniu, które całkowicie zniszczy RAF. W odpieraniu zaciekłego, całodziennego natarcia lotniczego wzięły udział wszystkie dywizjony 11. Grupy, a także duża część 12. Grupy Myśliwskiej, w tym kolejny dywizjon polski i czechosłowacki. Ogółem w walkach powietrznych 15 września uczestniczyło koło stu polskich i czechosłowackich pilotów, czyli około 20 procent całych sił myśliwskich RAF-u" – opisuje autorka we wstępie do książki.
Czerwiec 1940. To nasza wyspa ostatniej nadziei – mówią polscy lotnicy, którym udało się dotrzeć do Anglii ze zmiażdżonej Francji. Witani niechętnie uciekinierzy okazują się ratunkiem dla Wielkiej Brytanii. Polacy zapewniają Anglikom połowę tajnych informacji (mieli najlepszy wywiad na świecie, uczyli nas wszystkich). Królowa Wilhelmina w agresywnych, pełnych przekleństw, audycjach radiowych mobilizuje holenderski ruch oporu. Dwóch pijanych naukowców z „czymś o nazwie ciężka woda” okazuje się kluczowych dla startu angielsko-amerykańskiego programu jądrowego.
Booklist w ten sposób rekomenduje książkę: "Książka historyczna, którą czyta się jak najlepszy thriller… Olson przedstawia fascynujące spojrzenie na wojnę i jej pokłosie, ale w mniejszym stopniu z perspektywy wojskowych, a bardziej cywilów na wysokich stanowiskach… Wiele postaci jest świetnie nakreślonych, ich wielkie osiągnięcia doskonale omówione, a książka ukazuje wojnę pod niezwykłym i bardzo wnikliwym kątem".
Wspólnota broni i braterskie relacje załamują się, gdy odwracają się losy wojny i zaczyna się gra o strefy wpływów w Europie. Odsuniętemu od operacji desantowej w Normandii generałowi de Gaulle’owi Churchill grozi, że każe go odesłać z powrotem do Algieru, „jeśli trzeba w łańcuchach”. Angielska cenzura dba, aby do czytelników docierały radosne wieści o wyzwoleniu Paryża, a nie apele o pomoc masakrowanej Warszawie. Gdy więzi przyjaźni między alianckimi krajami stają się zaczątkiem europejskiej wspólnoty, Polska z Czechosłowacją zostają rzucone na pożarcie sowieckiej bestii.
"Oszałamiająca saga o ucieczkach w ostatniej chwili, szpiegostwie i ruchu oporu w czasie II wojny światowej – Wyspa ostatniej nadziei Olson ocala od zapomnienia opowieści o zbiorowisku bohaterskich ludzi z sześciu krajów okupowanych przez Hitlera, którzy znaleźli schronienie w Londynie Churchilla i starali się na wszelki sposób odpłacić najeźdźcom" – pisze Erik Larson, autor książek Tragedia Lusitanii i W ogrodzie bestii – "w fascynujący sposób Olson udowadnia, że »nie zna piekło straszliwszej furii niż wściekłość wzgardzonych małych państw".
Napisana jak ekscytujący thriller, z niesamowitym wyczuciem polskich niuansów, historia wojny z kompletnie nowej perspektywy. Połączenie kulisów wielkiej polityki z nieznanymi wcześniej epizodami, które przesądziły o losach świata. Jeśli uważasz, że nie da się napisać już niczego nowego o II wojnie światowej, to jesteś w błędzie. Właśnie trzymasz w ręku taką książkę.
"Można by pomyśleć, że nie ma już do przekazania żadnych nieznanych opowieści o II wojnie światowej, ale Lynne Olson, znawczyni tego okresu w historii, znalazła nowe. Nie tylko przekazuje je z typową dla siebie werwą, ale przypomina także, jak bezmyślnie przyzwyczailiśmy się uważać, że to wyłącznie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pokonały nazistów w Europie Zachodniej. „Wyspa ostatniej nadziei” jest lekturą cenną, niezwykle wciągającą i rewidującą nasze poglądy" – dopełnia oceny Adam Hochschild, autor bestsellera Duch króla Leopolda.
"Wyspa ostatniej nadziei" miała swoją premierę 25 października, do zakupienia, prawdopodobnie w najlepszej cenie, tu.