ARCHIWUM

"Fale migracji i ataki terrorystyczne są ze sobą powiązane". Prezydent mówi, jak jest!

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Europie mają związek z napływem migrantów – oświadczył w poniedziałek prezydent Czech Milosz Zeman. Podczas dorocznego orędzia z okazji Bożego Narodzenia wypowiedział się przeciwko planom UE dotyczącym relokacji migrantów.

Zeman podkreślił, że "dziś nikt nie ma wątpliwości, że fale migracji i ataki terrorystyczne są ze sobą powiązane". Aby zapobiec atakom na terytorium Republiki Czeskiej władze nie mogą godzić się na przyjmowanie imigrantów "na jakoby dobrowolnej zasadzie" – ocenił. Odniósł się w ten sposób do proponowanego przez UE tzw. systemu kwotowego polegającego na rozmieszczaniu migrantów na terytoriach państw członkowskich.

 

Prezydent Czech zapewnił jednocześnie, że nie jest przeciwnikiem pomagania osobom uciekającym z państw ogarniętych wojnami i dotkniętych biedą. Jednak jego zdaniem należy robić to na "ich lub sąsiednich terytoriach". Dodał, że pomoc należy kierować też do takich państw jak Włochy i Grecja, do których docierają bardzo liczne rzesze imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

Zeman powiedział, że umieszczanie muzułmanów doprowadzi do stworzenia wylęgarni potencjalnych zamachowców.

 

W swoim orędziu prezydent Czech odniósł się też do kwestii Brexitu. Jego zdaniem podjęta w czerwcu decyzja osłabi zarówno Wielką Brytanię jak i UE. "Jednak nie chcę za to winić brytyjskich obywateli" – dodał zrzucając odpowiedzialność za wynik tamtego referendum na przywództwo Wspólnoty. 

 

Ocenił, że władze UE są "całkowicie niekompetentne i zbiurokratyzowane", a co za tym idzie coraz odleglejsze od obywateli. "Nie są w stanie sprostać tak podstawowym zadaniom jak ochrona granic" – podkreślił. 

 

Jednocześnie z radością przyjął wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Według Zemana wpłynie on pozytywnie na stosunki amerykańsko-czeskie. 

 

Zeman wielokrotnie wypowiadał się w sposób zdecydowanie negatywny o napływie uchodźców i migrantów do Europy. W orędziu do narodu pod koniec grudnia 2015 roku mówił, że napływ uchodźców do Europy jest "zorganizowaną inwazją", a w maju br. ocenił, że zamknięcie granic UE to dobry krok w kierunku rozwiązania kryzysu migracyjnego. (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Trump jednak potrafi! Oczyszcza swoją ekipę z prorosyjskich polityków!

Redakcja malydziennik

Państwo Islamskie wzywa do ataków na USA, Europę, Australię i Rosję!

Redakcja malydziennik

Polski rząd NIE MA ZAMIARU UGIĄĆ SIĘ. Prezentuje jasne stanowisko co do zmian w Radzie Europejskiej

Redakcja malydziennik
Ładuję....