ARCHIWUM

Europa przejrzała na oczy! Ten muzułmański kraj nie tak prędko wejdzie do UE. Groźby to nie wszystkie ich zabiegi

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel oświadczył w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla "Spiegla", że "Turcja zdecydowanie jest obecnie dalej niż kiedykolwiek od członkostwa w Unii Europejskiej".

Dodał, że on sam zawsze miał wątpliwości co do tego, czy Turcja powinna zostać przyjęta do UE, ale że w jego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec była to opinia mniejszości.

 

Gabriel powiedział też, że nie podobała mu się koncepcja zaoferowania Turcji "uprzywilejowanego partnerstwa" zamiast członkostwa, za czym opowiadała się Angela Merkel, zanim w 2005 r. objęła urząd kanclerza. Szef niemieckiej dyplomacji przyznał, że zmienił zdanie, kiedy Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem UE.

 

"Dziś sytuacja jest całkiem inna z powodu Brexitu" – podkreślił. Opowiedział się za doprowadzeniem do "specjalnych relacji" między UE a W. Brytanią po Brexicie i dodał, że dla Unii będzie to "ważny proces uczenia się" i być może jego elementy będzie można na dłuższą metę wykorzystać jako wzorzec budowania relacji z innymi krajami.

 

Turcja powtarza ostatnio groźby pod adresem Unii Europejskiej, że zawiesi zawarte w marcu 2016 roku porozumienie, w którym zobowiązała się przyjąć z powrotem uchodźców, którzy dotarli do Grecji z jej terytorium, w zamian za pomoc gospodarczą oraz zniesienie wiz dla jej obywateli.

 

Groźby przybierają na sile, odkąd Niemcy i Holandia zabroniły organizowania na swych terytoriach wieców wyborczych, które chcieli przeprowadzać tureccy ministrowie w celu organizowania poparcia dla reformy konstytucyjnej, na mocy której prezydent Recep Tayyip Erdogan, dążący do większej islamizacji Turcji, skupi w swych rękach całą władzę wykonawczą. (PAP)

Źródło: az/ mok/

Komentarze

Zobacz także

Brytyjski ambasador zapowiada: W Wielkiej Brytanii nie ma miejsca na nienawiść wobec Polaków!

Redakcja malydziennik

Nie uwierzysz, ile Morawiecki wyciągnie dla polskiego budżetu jeszcze w tym roku, bo ta suma jest naprawdę PRZERAŻAJĄCA

Redakcja malydziennik

Oto jak Działa Duch Święty! Każdy z nas może dostać… dar uzdrawiania!

Redakcja malydziennik
Ładuję....