POLITYKA

Europa nie potrzebuje Ameryki? Szef Parlamentu Europejskiego nie wie, co mówi

“Europa nie potrzebuje więcej Wuja Sama; w sprawach klimatu, ale także polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”- powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. „Wysoko będziemy nieść sztandar” z hasłami obrony klimatu – zapewnił.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla rzymskiego dziennika "Il Messaggero" Tajani, odnosząc się do decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wyjściu z paryskiego porozumienia klimatycznego, oświadczył: „klimat musi być w centrum europejskich działań poprzez istotne decyzje legislacyjne”.

 

Wyraził przekonanie, że Europa będzie w „awangardzie konkretnych akcji polityczno-legislacyjnych” w tej dziedzinie.

 

Przypomniał, że w środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się z jego inicjatywy debata na temat roli Europy po decyzji Trumpa.

 

„Zaprosiłem na sesję plenarną wyjątkowych świadków, takich jak prezydenci Wysp Marshalla i Wybrzeża Kości Słoniowej. To mocny sygnał mówiący o ryzyku wzrostu migracji. Bo nie będzie tysięcy, ale będą miliony uchodźców klimatycznych, jeśli nie obniżymy temperatury” – dodał włoski polityk.

 

Tajani stwierdził, że działania na rzecz ochrony klimatu będą podejmowane we współpracy z przemysłem. „Żadnego celu nie można osiągnąć bez badań naukowych i inwestycji w przemysł” – zastrzegł w rozmowie, która ukazała się w dniu, gdy w Bolonii trwa szczyt ministrów ochrony środowiska krajów G7.

 

Tajani odniósł się też do niedawnych wyborów w Wielkiej Brytanii, w perspektywie rozmów w sprawie Brexitu.

 

„Jestem za negocjacjami pragmatycznymi; ani twardymi, ani miękkimi” – wyjaśnił szef PE.

 

Jego zdaniem wynik głosowania pokazuje, że „większość jest przeciwko twardemu Brexitowi”.

 

“Brytyjczycy nie mają samowystarczalności żywnościowej. Drogo zapłacą za to, by wypełnić swoje lodówki”- oświadczył Tajani.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Wojciech Dąbrowski wraca do prowadzenia audycji. Wolność w mediach zwyciężyła!

Narodowy Marsz Niepodległości rozpoczął się. Tysiące ludzi na pl. Defilad i rondzie Dmowskiego!

Redakcja malydziennik

KLĄTWA ciąży nad Pałacem Elizejskim? Oto czego obawia się Brigitte Macron!

Redakcja malydziennik
Ładuję....