ARCHIWUM

Europa boi się TERRORYSTÓW. Nie rezygnuje jeszcze z kontroli na granicach

Niemcy i Austria zamierzają przedłużyć na czas nieokreślony wprowadzone w 2015 roku kontrole na swoich granicach państwowych – zapowiedzieli w czwartek szefowie MSW obu krajów, Thomas de Maiziere i Wolfgang Sobotka.

Ciągle jeszcze niewystarczające zabezpieczenie granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz zagrożenie ze strony terrorystów w pełni uzasadniają taki krok – wyjaśnili ministrowie spraw wewnętrznych po spotkaniu w Berlinie.

 

"Podejmiemy właściwe kroki" – zapowiedział de Maiziere. Przedłużone po raz kolejny w zeszłym roku kontrole obowiązują do połowy lutego.

 

Niemcy i Austria chcą uzgodnić swoje działania z innymi krajami, takimi jak Dania, podzielającymi ich ocenę stanu bezpieczeństwa. Rozmowy mają się odbyć przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w przyszłym tygodniu na Malcie.

 

De Maiziere już wcześniej zapowiadał przedłużenie kontroli wprowadzonych w Niemczech na początku września 2015 roku w związku z falą uchodźców przedostających się do Niemiec z Bałkanów. Dwa lata temu z zamiarem ubiegania się o azyl do Niemiec przyjechało 890 tys. imigrantów. W zeszłym roku ich liczba spadła do 280 tys.

 

Sobotka, cytowany przez agencję dpa, zaznaczył, że granice Niemiec są co prawda "arteriami ekonomicznymi", jednak poczucie bezpieczeństwa obywateli jest sprawą priorytetową. "Popieramy Niemcy w tej sprawie" – powiedział szef MSW Austrii.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Rewolucji w Kościele ciąg dalszy? A może rzeczy są inne, niż się wydaje na pierwszy rzut oka?

Redakcja malydziennik

Premier Szydło kolejny raz zadziwia: "Europa musi powstać z kolan i musi …"

Redakcja malydziennik

Tak Bóg kocha człowieka! NIEWIARYGODNA historia. Sam zobacz!

Redakcja malydziennik
Ładuję....