POLITYKA

Erdogan chce nas wykiwać we współpracy z Chinami? "Chcemy, by projekt Korytarza Środkowego stał się jednym z głównych"

Turcja realizuje projekt mający na celu połączenie Europy i Azji korytarzem tranzytowym; chcemy, by był on jednym z głównych, uzupełniających, elementów chińskiej koncepcji Pasa i Szlaku – mówił w niedzielę w Pekinie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Turecki przywódca podczas inauguracji Forum Pasa i Szlaku powiedział, że Turcja jako kraj położony na styku Europy i Azji odgrywa znaczącą rolę na jedwabnym szlaku. "Chińska inicjatywa dobrze wpisuje się w turecki projekt Korytarza Środkowego (ang. Middle Corridor – PAP), który ma na celu połączenie Europy z Azją Centralną i Chinami przez Anatolię" – powiedział prezydent Turcji.

 

"Dlatego chcemy pracować wspólnie z Chinami i innymi krajami leżącymi na szlaku" – podkreślił Erdogan. "Chcemy, by projekt Korytarza Środkowego stał się jednym z głównych i uzupełniających elementów inicjatywę Pasa i Szlaku. Poczyniliśmy już kroki w tym kierunki poprzez szereg projektów zrealizowanych w Turcji i regionie.

 

Wymienił m.in. połączenie kolejowe łączące Baku i Tbilisi z tureckim miastem Kars, które – jak podkreślił prezydent Turcji – zacznie działać w przeciągu kilku miesięcy. "To będzie oznaczać osiągnięcie ważnego etapu projektu" – zaznaczył.

 

Forum Pasa i Szlaku, poświęcone chińskiej koncepcji rozwijania połączeń infrastrukturalnych, zainaugurował w niedzielę w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping. Obok Erdogana głos zabrali także prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

 

W Forum w Pekinie bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata, wśród nich jest szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

 

Z Pekinu Magdalena Cedro (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czy to już wojna? Chiny wysłały marynarkę, Tajwan poderwał samoloty!

Redakcja malydziennik

I to jest świetna wiadomość dla Polski: bezrobocie nadal będzie spadać

Redakcja malydziennik

Idioci? Prowokatorzy? Przed bramą Auschwitz grupa nagich osób zabiła owcę. A to nie koniec ich „wyczynów"

Ładuję....