WYDARZENIA

Ekumenizm czy rozmycie doktryny? Za najdalej 15 lat dojdzie do konsensusu katolików z luteranami, twierdzi biskup

Konsensusu w kluczowych kwestiach. W tej chwili nasze Kościoły dzieli przepaść. Ewangelicki biskup Munib Younan widzi jednak tendencje umożliwiające dopuszczenie luteranów do… sakramentów.

"Udział Papieża w protestanckich obchodach 500-lecia reformacji w Lund otworzył nowe drogi na polu wzajemnych relacji" – uważa przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej biskup Munib Younan. Według niego dało to sygnał katolikom, którzy biorą przykład z Franciszka i zacieśniają współpracę z protestantami.

 

Kościół zawsze podkreślał różnice wypływające z odłączenia się luteranów. Jest chociażby brak możliwości dopuszczenia ich do komunii. Ma to dwojakie przyczyny. Z jednej strony, pastorzy nie są kapłanami, nie są wyświęceni przez biskupów z sukcesją apostolską, tak też sprawowana przez nich liturgia nie jest sakramentem. Z drugiej strony luteranie nie podzielają wiary w Eucharystię i żywą obecność Jezusa w niej.

 

Jednak według bpa Younana to tylko kwestia czasu, żeby dojść do porozumienia w tej sprawie. I nie mówi tu o wcale odległym czasie – najdalej za 15 lat wg niego dojdzie do porozumienia w tej sprawie.

 

„Przed spotkaniem w Lund nie można było w ogóle rozmawiać o interkomunii. Teraz jest inaczej. W Malmö na konferencji prasowej kard. Kurt Koch powiedział, że trzeba to uznać za kwestię, którą da się rozważyć. Jest to bardzo ważne. Na najbliższym spotkaniu Światowej Federacji Luterańskiej i Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan będziemy rozmawiać o eklezjologii, posłudze duchownej i Eucharystii. Są to trzy kwestie, w których nie ma zgody. Jednak dziś ekumenizm nie zależy już wyłącznie od dialogu teologicznego, ale także od wzajemnego zaufania i przyjaźni. I właśnie dzięki temu zaufaniu i przyjaźni, dzięki otwarciu i sile, która płynie ze spotkania w Lund, wierzę, że za 10, a maksymalnie za 15 lat dojdziemy do porozumienia w tej sprawie. W ciągu 10 lat nasza wspólna komisja mieszana wypracuje porozumienie, stwierdzające, że nasze dwa Kościoły uznają się nawzajem. Wierzę, że będzie to błogosławieństwem” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Szef ochrony WOŚP w Gdańsku z zarzutami popełnienia przestępstwa! Chciał ukryć nieprawidłowości

Redakcja malydziennik

Dzihadyści ostrzegają: Manchester to tylko początek. ZOBACZ WSTRZĄSAJĄCE NAGRANIE

Czy ktoś wie, jak można uratować mojego syna? Trwa dramatyczna walka o życie ojca trójki dzieci

Ładuję....