POLITYKA

Ekspert o planach Niemiec: to „zalążki nowego niemieckiego myślenia mocarstwowego”

Niemcy mają dalekosiężne plany. „Der Spiegel” ujawnił fragmenty raportu przedstawiającego możliwe zagrożenia systemowe dla Niemiec do 2040 roku. Wśród pesymistycznych wersji jako potencjalne zagrożenie uznawana jest Europa Środkowa.

To nie przelewki – raport powstał na zlecenie niemieckiej armii, Bundeswehry. „Strategiczny Przegląd 2040” prezentuje sześć scenariuszy, które mogą zmienić pozycję bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec. To pierwsze tego typu opracowanie w tym kraju.

 

Najbardziej optymistyczna wersja to budowa spokojnego świata, z wielką przestrzenią pokoju i wolnego handlu. Jest to wersja pierwsza, druga i trzecia są jedynie wariacjami na jego temat, opisującymi potencjalny świat zmieniony w kierunku budowy wspólnego dobra.

 

Za połową pojawiają się scenariusze dla Niemiec złe. W najlepszej wersji USA są cały czas mocarstwem, ale mają problemy, świat podzielony jest i państwa starają się o realizację własnych priorytetów. To tu pojawiają się problemy z regionem określonym jako „Europa Wschodnia” – kraje nie chcą się integrować, a część wybiera współpracę z Rosją.

 

Kolejna wersja mówi o nowej zimnej wojnie – starciu między blokiem rosyjsko-chińskim a amerykańsko-europejskim. Tu wskazuje się wprost na część niemieckich partnerów z UE, że wykazują zbliżenie do rosyjskiego modelu funkcjonowania państwowego kapitalizmu.

 

Najgorsza wersja sugeruje, że UE może się rozpaść, światem targać będą wszelakiej maści kryzysy, a Niemcy muszą wejść w tryb reaktywny, co oznacza „przygotowanie się na rozliczne konfrontacje”.

 

Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego na stronie Centrum ocenia jasno: „czuć tu zalążki nowego niemieckiego myślenia mocarstwowego”. Dr Michał Kuź sugeruje także, że w obecnej sytuacji i wobec planów na 2040 rok lepiej Niemcy uspokajać, bo nasi zachodni sąsiedzi jako formę rozwiązania wieszczonych kryzysów wybierają już teraz rozbudowę armii i presję dyplomatyczną na możliwie nieposłuszne państwa.

Źródło: cakj.pl

Komentarze

Zobacz także

Lech Wałęsa wraca do władzy?! Zobacz, co chce zrobić, jeśli nie będzie referendum, to…

Redakcja malydziennik

Taksówka wjechała w tłum ludzi… Czy to kolejny zamach?

Redakcja malydziennik

Odmawianie różańca to modlitwa, a nie narzędzie symbolicznej przemocy. Hucpę trzeba było przerwać

Redakcja malydziennik
Ładuję....