CYWILIZACJA

Eksperci nie maja złudzeń: nie pozwalanie aptekarzowi powoływania się na klauzulę sumienia to łamanie Konstytucji!

Ordo Iuris przygotowało specjalną analizę dotyczącą łamania Konstytucji w kontekście klauzuli sumienia. Ostatnio bowiem sieć aptek Dbam o Zdrowie (DOZ) zakazało jej używania swoim pracownikom.

Władze DOZ powołały się tym samym na brak rozstrzygnięć na poziomie ustawowym. Jak wykazuje jednak Ordo Iuris, jest to niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał Konsytucyjny w wyroku z 2015 roku napisał, że "wolność sumienia nie oznacza jedynie prawa do reprezentowania określonego światopoglądu, ale przede wszystkim prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem oraz wolność od przymusu postępowania wbrew niemu (…) Wolność sumienia musi bowiem przejawiać się także w możliwości odmowy wykonania obowiązku nałożonego zgodnie z prawem z powołaniem się na przekonania naukowe, religijne lub moralne".

 

"Wolność sumienia – w tym ten jej element, którym jest sprzeciw sumienia – musi być więc respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające" – czytamy w dalszej części orzeczenia. Ordo Iuris nie pozostawia złudzeń: "prawo do odmowy wykonania obowiązku nałożonego zgodnie z prawem, który zostaje rozpoznany w sumieniu jako obiektywne zło" – mówił dr Marcin Olszówka.

 

Kością niezgody jest tu ustawa z 6 września 2001 roku – nie zawiera ona wprost odwołania do klauzuli sumienia. Należy ją jednak interpretować w duchu Konstytucji.

Źródło: ordoiuris.pl

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Czy staroegipscy bogowie władają współczesnym światem?

Redakcja malydziennik

Aaron: „Mamo, kocham Cię”. Mąż: „zdecydowaliśmy się go nie mieć”. „Wybaczam Ci”. WSTRZĄSAJĄCY FILM O ABORCJI!

Redakcja malydziennik

Tragiczna śmierć 6-letniej dziewczynki. Ojciec trafił w nią…

Ładuję....