ARCHIWUM

Eksperci nie mają wątpliwości: Cyberterroryści z Darknetu będą chcieli zmienić wynikin europejskich wyborów!

Według ekspertów, na których powołuje się Instytutu Kościuszki (IK), wykorzystanie cyberprzestrzeni do zakłócenia procesów wyborczych w kluczowych państwach europejskich to tylko jedno z zagrożeń przed jakimi staje świat w 2017 roku.

Jak podkreśla Instytut w dokumencie przesłanym PAP, istotne znaczenie będzie mieć, obserwowany od 2016 roku, wzrost napięcia międzynarodowego związanego z cyberatakami. Trend ten unaocznił się zarówno w konsekwencji cyberataków, jakie miały miejsce podczas kampanii prezydenckiej w USA, jak i podczas konfliktu na Ukrainie, gdy cyberprzestrzeń była bardzo aktywnie wykorzystywana jako obszar wojny informacyjnej – czytamy w raporcie IK. Jak przypomina Instytut 2017 rok to okres wyborczy w wielu kluczowych krajach (m.in. we Francji i Niemczech), w związku z czym, jak przewiduje analityk Memorial Sloan Kettering Cancer Center (USA), Aaron Ostrovski, możemy zaobserwować wzmożoną ilość cyberataków mających na celu zakłócenie wyborów lub wpłynięcie na ich wynik.

 

"Będą one miały znaczenie dla stabilności politycznej oraz bezpieczeństwa i mogą zostać przeprowadzone zwłaszcza podczas kampanii, która odbędzie się w Niemczech w 2017 r. Można spodziewać się, że Niemcy będą ściśle monitorowali zbliżające się wybory pod kątem potencjalnych ataków hakerskich, a możliwe podejrzenia skierowane pod adresem Rosji doprowadzą do tarć w stosunkach dwustronnych" – prognozuje ekspert.

 

Tymczasem komandor Wiesław Goździewicz, radca prawny w NATO Joint Force Training Centre w Bydgoszczy przewiduje, że nastąpi intensyfikacja działań hybrydowych, w tym użycia narzędzi cyfrowych do wpływania na kształt polityki państw pozostających w tzw. strefie wpływów Rosji. Jednoczenie, jego zdaniem, nowe zagrożenia powinny wymusić aktualizację polityki obrony cybernetycznej NATO uwzględniającą postanowienia szczytu w Warszawie.

 

Na zagrożenie związane z rozwijającym się Internetem Rzeczy (IoT) zwraca natomiast uwagę ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, która w administracji George’a W. Busha odpowiadała za ten obszar, Melissa Hathaway. Jej zdaniem możemy spodziewać się nowej generacji botnetów, serwerów sterujących, a także zagrożeń typu ransomware. W opinii ekspertki, przyniesie to olbrzymie konsekwencje dla prywatności, funkcjonowania biznesu, gospodarki i bezpieczeństwa narodowego.

 

Ekspert IK i dyrektor programowy Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Joanna Świątkowska podkreśla natomiast, że w obliczu tego zagrożenia będziemy musieli zmierzyć się z wypracowaniem standardów dla cyberbezpieczeństwa Internetu Rzeczy i rozważyć wprowadzenie odpowiednich regulacji.

 

Generał Yair Cohen z izraelskiego PeriTech for Investment and Technology ostrzega natomiast przed rozwojem Darknetu i wzrostem aktywności cyberterrorystów. Przypomina, że Darknet "ułatwia popełnianie całego katalogu przestępstw zarówno o charakterze cyfrowym, jak i klasycznym (np. handlu narkotykami)". Jego zdaniem, walka z tym zjawiskiem będzie główną płaszczyzną współpracy między podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie cyberbezpieczeństwa. 

 

Rozwój Darknetu może przełożyć się również na wzrost zagrożenia związanego z wykorzystaniem cyberataków przez grupy terrorystyczne. Goździewicz ocenia, że to wyłącznie kwestia czasu, kiedy zobaczymy pierwszy udany atak hakerski spowodowany przez cyberterrorystów. Nie jest wykluczone, że narzędzia potrzebne do jego przeprowadzenia pozyskane zostaną właśnie w Darknecie – zaznacza.

 

Jak ocenia Melissa Hathaway, rosnąca ilość cyberzagrożeń w połączeniu z niewystarczającymi zasobami prawno-rynkowymi umożliwiającymi zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa sprawią, że w 2017 roku będziemy obserwowali nacisk na tworzenie nowych regulacji w tym obszarze. Oprócz starań ze strony instytucji publicznych, również sektor prywatny będzie musiał jeszcze lepiej zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo, szczególnie że coraz bardziej narażony jest on na zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni – dodaje.

 

Na koniec eksperci wskazali na wyzwanie dotyczące konieczności kształcenia ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Szczególnie chodzi o kadry dydaktyków – przekonuje przedstawicielka amerykańskiego Highline College Amelia Phillips. Jej zdaniem muszą to być kompetentni profesorowie, najlepiej z doświadczeniem z sektora prywatnego. Łączą oni bowiem wiedzę teoretyczną z praktyką – dodała.

 

Instytut Kościuszki jest organizatorem Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, corocznej konferencji poświęconej strategicznym aspektom bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. III edycja wydarzenia odbędzie się w dn. 9-10 października 2017 r. w Krakowie. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Jak Polacy oceniają rząd? Zaskakujące sondaże, PiS zdziwiony

Redakcja malydziennik

KOLEJNY RAZ! Kanadyjski tygodnik opluwa Polskę! PROTESTUJ!

Redakcja malydziennik

Szokujące słowa hierarchy: taka powinna być postawa chrześcijan w wojnie z islamem!

Redakcja malydziennik
Ładuję....