CYWILIZACJA RELIGIA

Dzisiaj też, jak 57 lat temu niektórzy chcą wyrzucić religię ze szkół

15 lipca 1961 roku Sejm przyjął ustawę o rozwoju systemu oświaty i wychowania, na mocy której w szkołach nie można było uczyć religii. Lekcje prowadzone były jedynie w punktach katechetycznych. W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych, komuna została pokonana przez Kościół. Dziś dzieci mogą uczyć się religii w szkołach. Choć są takie ugrupowania polityczne w Polsce, które nadal dążą do usunięcia religii ze szkół.

Szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze są instytucjami świeckimi” – brzmiał jeden z punktów tej haniebnej ustawy. Komuniści chcieli w ten sposób ograniczyć naukę religii wśród polskiej młodzieży. Lekcje mogły odbywać się, ale w specjalnych punktach katechetycznych. Mało tego, także w nich władza chciała mieć nadzór nad przekazywaną wiedzą. Prowadzący takie punkty nauczyciele musieli więc nie tylko je rejestrować, ale i wysyłać sprawozdania z lekcji.

Komuniści nie zdołali jednak zniszczyć wiary Polaków. Księża i katecheci prowadzili naukę w budynkach kościelnych, a tam komuniści nie mieli już wpływu na wiedzę przekazywaną młodym Polkom i Polakom. Okres przejściowy trwał do 1990 roku. Kiedy władze zdecydowały o przywróceniu nauki religii w szkołach, blisko 96% uczniów wyraziło wolę nauki religii katolickiej. Wiara znów zwyciężyła.

Nie jestem tu po to, by przeprowadzać rozliczenia. Jako pasterz Kościoła pragnę raczej wyrazić uznanie i podziękowanie tym wszystkim wychowawcom i nauczycielom, którzy w trudnych, a czasem bardzo trudnych warunkach, swoim słowem i postępowaniem, dzięki odwadze i mądrej roztropności pomogli w ogromnej mierze zachować i przekazać młodzieży autentyczne wartości chrześcijańskie i narodowe. To ich świadectwo było i pozostaje szczególnie cenne.

– mówił papież Jan Paweł II podczas przemówienia do katechetów, wygłoszonego w 1991 roku we Włocławku, gdy trwała jego czwarta pielgrzymka do Polski.

Komentarze

Zobacz także

Te słowa są zatrważające: CHORY post bojówkarza ISIS o pożarze w Grenfell

Redakcja malydziennik

Zobacz jak Matka Fatimska uzdrowiła ojca Pio!

Redakcja malydziennik

Włoskie wojsko bierze się za imigrantów! Od teraz marynarka wojenna będzie…

Redakcja malydziennik
Ładuję....