W 2017 roku Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara przypada właśnie na 4 sierpnia! Czy znacie najstarszy toast sumeryjski?
Dwóch Amerykanów z San Francisco, Jesse Avshalomov i Evan Hamilton, stwierdziło w 2007 roku, że piwo powinno mieć swój międzynarodowy dzień. Inicjatywa z początku lokalna, za pomocą Internetu nabrała rozpędu. Ponad 50 krajów postanowiło włączyć ten dzień na stałe do swojego kalendarza. Pomysłodawcy projektu chcieli by obchody dnia piwa były przede wszystkim okazją do spotkania ze znajomymi i cieszenia się smakiem tego napoju. Zależało im także na uczczeniu zawodów związanych z tym alkoholem; piwowara i barmana. W zamyśle autorów tego święta uczestnicy obchodów powinni także obdarowywać się piwem nawzajem.
Piwo jest najczęściej spożywanym rodzajem alkoholu na świecie i trzecim najpopularniejszym napojem – zaraz po wodzie i herbacie. Pierwsze historyczne wzmianki o piwie dotyczą starożytnego Sumeru (około 3000 lat p.n.e.). Oczywiście starożytne piwo było inne w smaku od trunku jaki znamy obecnie. Miało mniej procent i było bardziej mętne, jego produkcja przebiegała w bardzo prymitywnych warunkach. Z czasem ludzie udoskonalali proces warzenia, co pozwoliło na masową i szybką produkcję dużych ilości złocistego napoju.
Przez wieki piwowarzy eksperymentowali tworząc mnóstwo nowych, ciekawych gatunków piwa. Obecnie na świecie mamy ich ponad 50! Liczba piwnych marek obecnych na rynku, według różnych szacunków, wynosi kilkadziesiąt tysięcy.
Co roku wypija się na świecie 133 miliardy litrów piwa. Liderem w spożyciu piwa jest Republika Czeska. Dorosły Czech wypija średnio 132 litry tego napoju w ciągu roku. Celebrując ten dzień warto pamiętać, że piwo to alkohol, który niezmiennie szkodzi zdrowiu. Ważne więc by zachować zdrowy umiar w konsumpcji.
Jeden z najstarszych toastów sumeryjskich, który został odszyfrowany na tabliczkach odkopanych przez archeologów brzmi:
"Piwo to skoczek a zęby są jego schodami". Smacznego.