ARCHIWUM

Dziś pogrzeb BOHATERSKIEGO KIEROWCY

W południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Łukasza Urbana, kierowcy ciężarówki, który zginął w zamachu w Berlinie 19 grudnia. W pogrzebie w Baniach (Zachodniopomorskie) uczestniczy prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

19 grudnia ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum na świątecznym jarmarku w Berlinie. Według ustaleń niemieckich śledczych, ciężarówką kierował 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri; potem został on zastrzelony przez policjantów we Włoszech. W zamachu w Berlinie zginęło 12 osób, a ok. 50 zostało rannych. Polski kierowca ciężarówki, Łukasz Urban, został zastrzelony przez zamachowca.

 

Łukasz Urban był pracownikiem polskiej firmy spedycyjnej, w dniu ataku zaparkował swoją ciężarówkę w Berlinie, czekając na jej rozładowanie.

 

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie, któremu Amri przysiągł wierność. Nagranie z przysięgą opublikowała propagandowa agencja dżihadystów Amak.

 

Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego kierowcy rozpoczęły się w południe od mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Baniach. Zmarłego żegnają rodzina, mieszkańcy Rożnowa, gdzie mieszkał Łukasz Urban, a także mieszkańcy powiatu gryfińskiego.

 

Udział w uroczystościach biorą prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, posłowie PiS, wojewoda zachodniopomorski oraz przedstawiciel Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

 

W uroczystościach pogrzebowych ma wziąć udział także Dave Duncan, zawodowy kierowca z Wielkiej Brytanii, który zorganizował zbiórkę pieniędzy dla rodziny zamordowanego Polaka.

 

Na mocy decyzji wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego koszt pogrzebu mężczyzny zostanie pokryty przez Skarb Państwa.

 

Na znak żałoby o godz. 15 zabrzmią klaksony ciężarówek zaparkowanych w Baniach. Akcja ma zostać powtórzona przez kierowców w całej Polsce.

 

O godz. 16 kierowcy ciężarówek oraz busów wezmą udział w orszaku żałobnym na drodze S3. Kierowcy spotkają się w dwóch miejscach: ci, którzy będą jechać od strony Gorzowa Wielkopolskiego, zatrzymają się na stacji paliw w Sitnie, a ci od strony Szczecina – w okolicy miejsca obsługi podróżnych Wysoka Zachód. Na pojazdach znajdą się biało-czerwone flagi oraz czarne wstążki. Organizacją ruchu w czasie ich przejazdu zajmie się szczecińska policja.

 

Łukasz Urban spocznie na Cmentarzu Komunalnym w Baniach.(PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Dr Radosław Sikora: W Polsce wciąż kultywujemy przegrane powstania, ale…

Adam Gaafar

ISIS w Egipcie wcale nie ostrzelało autobusu z Koptami, ale WYSTRZELAŁO wszystkich po kolei, także kobiety i dzieci

Redakcja malydziennik

Premier Szydło będzie leczona w szpitalu. ABW bada sprawę. Módlmy się za Beatę Szydło

Redakcja malydziennik
Ładuję....