WYDARZENIA

Dziś mija rocznica Wiktorii Wiedeńskiej! Polacy roznieśli muzułmańską armię w pył!

Bitwa została stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem pomiędzy wojskami polsko-austriacko-niemieckimi dowodzonymi przez polskiego króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Imperium Osmańskie poniosło sromotną klęskę! Niestety Austriacy zachowali się jak niewdzięczne świnie wobec Polaków.

12 września 1683 o czwartej rano król Jan III Sobieski uczestniczył w Mszy św., którą celebrował na ruinach kościoła św. Józefa i klasztoru legat papieski Marek z Aviano. Bitwa rozpoczęła się rankiem 12 września, ale rozstrzygające natarcie jazdy miało miejsce późnym popołudniem. Kara Mustafa, będąc pewnym wartości swoich wojsk, nie poczynił większych przygotowań do obrony. Obóz turecki nie został wystarczająco umocniony.

 

O godzinie 18 Sobieski dał znak do rozpoczęcia generalnego szturmu. Do szarży ruszyła husaria hetmanów Stanisława Jabłonowskiego, Mikołaja Sieniawskiego, a także pułki dowodzone bezpośrednio przez króla; szarżowała również kawaleria austriacka i niemiecka. Tureckie wojska nie wytrzymały impetu szarży. Pierwsi w rozsypkę poszli Tatarzy, potem spahisi, wreszcie piechota janczarska, dotąd oblegająca Wiedeń, ściągnięta dla ratowania frontu. W końcu do ucieczki rzucił się także wezyr ze świtą.

 

 

Straty Turków w bitwie wyniosły do 20 tysięcy zabitych i 5 tysięcy rannych, podczas gdy sprzymierzeni stracili 1500 zabitych i około 2500 rannych. Znaczna część armii tureckiej zdołała ujść z pogromu, tracąc jednak część uzbrojenia, wszystkie działa oraz zapasy wojenne. Od pogromu wiedeńskiego Imperium Osmańskie nie przeszło więcej do ofensywy, a wielki wezyr Kara Mustafa za przegraną bitwę wiedeńską i całą nieudaną wyprawę wojenną został z rozkazu sułtana uduszony

 

Po bitwie Austriacy, którzy jeszcze niedawno ze łzami w oczach i na kolanach błagali Polaków o pomoc, dali chamski popis pychy i buty. Cesarz austriacki Leopold I nie zdjął kapelusza ani w chwili, gdy prezentowano mu królewicza Jakuba, ani gdy podczas przeglądu wojsk pochylały się przed nim polskie sztandary. Oburzyło to Sobieskiego i całe polskie rycerstwo. Od tego spotkania stosunki uległy pogorszeniu. Austriacy przestali wojskom polskim dostarczać prowiant. Nie godzili się również na pochówek żołnierzy polskich w mieście wskazując pola i cmentarze dalej położone, gdzie chowani byli polegli żołnierze z armii tureckiej. Zdarzały się przypadki otwierania ognia do głodnych żołnierzy polskich usiłujących wejść do miasta. Utrudniali też pozyskanie statków potrzebnych do przewiezienia rannych i chorych do zorganizowanego w Preszburgu szpitala.

 

Około 100 lat później Austriacy zadali nam cios w plecy biorąc udział w rozbiorach Polski.

Źródło: wikipedia.pl / Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Praca domowa kobiet. Poznaj FAKTY i MITY

Masakra w Australii. Mężczyzna wjechał samochodem w …

Redakcja malydziennik

To prawdziwa plaga! Znowu pobito Polaków!

Ładuję....