POLITYKA

Dziennikarz atakuje polski Episkopat. Szef watykańskiej dyplomacji nas broni. „Istnieje zdrowy nacjonalizm”

Jeden z dziennikarzy, podczas konferencji w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zarzucił polskiemu Kościołowi wspieranie nacjonalizmu. Jednak zarzut ten został zdecydowanie odrzucony przez szefa dyplomacji watykańskiej.

Watykańska konferencja o Unii Europejskiej została dziś zaprezentowana w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Podczas konferencji prasowej wspomniano również o Polsce. Jeden z dziennikarzy zauważył, że ostra krytyka populizmu i nacjonalizmu, którą przedstawił kard. Marx, nie odzwierciedla poglądów wszystkich europejskich episkopatów, zwłaszcza w Europie środkowej. Polskiemu episkopatowi zarzucono popieranie nacjonalizmu. W obronie polskich biskupów wystąpił szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher.

 

„Istnieje też zdrowy nacjonalizm, który wyraża się normalnie w postawie patriotycznej. I Kościół zawsze to popierał. W nacjonalizmie i w populizmie zawsze jest jakieś odejście od prawdy. W populizmie politycy mówią to, co ludzie chcieliby słuchać, a nie koniecznie to, co jest prawdziwe i co powinni powiedzieć. Natomiast w nacjonalizmie istnieje tendencja do przeceniania wartości niektórych aspektów życia narodowego, a zarazem kierowanie się uprzedzeniami względem innych narodów. Dlatego, ze względu na swój uniwersalizm, Kościół zawsze popierał integrację europejską, bo wykracza ona poza granice i dąży do większej jedności. Jednakże samo istnienie różnic politycznych w ludzie Bożym, a także wśród kapłanów i biskupów, jest czymś całkiem normalnym. Niektórzy biskupi większą sympatią darzą nurty socjalistyczne, inni nurty konserwatywne. To też jest normalne” – powiedział abp Gallagher.

 

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Portoryko: brak prądu, żywności, leków wszystko przez Huragan Maria!

Redakcja malydziennik

PILNE! Ostrzelano polski konsulat w Łucku

Litwa idzie na wojnę z Polską? Nie chcą u siebie kształcić … polonistów!

Ładuję....