ARCHIWUM

Dzieje się! Polskie firmy ruszają na podbój…kosmosu!

Projekt Polskiej Strategii Kosmicznej został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów – poinformowała "Rzeczpospolitą" Aleksandra Serkowska z Ministerstwa Rozwoju. Rząd ocenia, że segment kosmiczny może być jednym z filarów nowoczesnej gospodarki.

Wartość tego rynku w kraju szacuje się na niemal 10 mld zł, ale jeśli uwzględnimy tylko działalność stricte kosmiczną, otrzymamy zdecydowanie niższą liczbę.

 

"Średnie roczne obroty tej branży szacujemy na 100 mln zł" – mówi Paweł Pacek, wicedyrektor biura rozwoju i innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

 

W Polsce działa około 100 firm wytwarzających technologie kosmiczne. W poprzednich latach ten segment rozwijał się w Polsce głównie w instytucjach naukowych i różnego rodzaju organizacjach. "Natomiast o aspekcie biznesowym możemy mówić dopiero od 2013 r., czyli po przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej" – mówi Paweł Pacek. Dodaje, że celem Polski jest, by do 2030 r. nasze firmy zagospodarowały 3 proc. europejskiego rynku kosmicznego. Wbrew pozorom to ambitny plan, szczególnie jeśli spojrzymy na poziom nakładów na rozwój segmentu w poszczególnych krajach.

 

Firmy z tej branży nie mają łatwego zadania, ponieważ zwrot z inwestycji jest tu wprawdzie wysoki, ale wymaga cierpliwości. Problemem może być nawet uzyskanie kredytu. "Dlatego uruchamiamy dla branży kosmicznej limit pożyczkowy w wysokości 10 mln zł" – zapowiada wicedyrektor Pacek. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Clinton zwiększa przewagę nad Trumpem. NAJNOWSZY SONDAŻ!

Redakcja malydziennik

WYPADEK na budowie w Szwecji. 12 osób zostało rannych!

Redakcja malydziennik

YouTube postanowił ocieplić wizerunek imigrantów. Rozpoczął właśnie proimigracyjną akcję propagandową

Redakcja malydziennik
Ładuję....