CYWILIZACJA OPINIE RELIGIA

Dziecko skazane na przymusowe lekcje religii. Czy to zgodne z prawem?

dziecko

Lekcje religii w Polsce są nieobowiązkowe. Nie przeszkodziło to jednak sądowi rodzinnemu skazać 9 letniej dziewczynki na przymusowe lekcje religii.

Rodzice 9 letniej dziewczynki są rozwiedzeni. Dziecko mieszka z ojcem a z matką widuje się kilka razy w miesiącu. Ojciec nie chce aby jego córka uczęszczała na religie, matka chce. Matka zapisuje córkę na katechezę a następnie ojciec ja wypisuje. Trwa to kilka lat.

Dziewczynka nie chce chodzić na lekce religii.

Toczy się sprawa o ograniczenie praw rodzicielskich matce dziewczynki i do tego czasu sąd rodzinny nakazał, aby dziecko uczęszczało na religię.

Dziewczynka przed sądem wyznała że nie wierzy w Boga i religię i nie chce chodzić na katechezę. Podpisał przygotowane przez ojca oświadczenie w tej sprawie. Zgodnie z art. 194 kodeksu karnego „Kto ogranicza człowieka w przysługujących mu prawach ze względu na jego przynależność wyznaniową albo bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Zdaniem sądu decyzja dziewczynki nie jest autonomiczna ale inspirowana przez ojca.

Ponadto sąd uznał, że dziewczynka ma trudności interpersonalne i rezygnacja z lekcji religii pogorszy jej funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Dziecko zdaniem sądu będzie narażone na odmienność i odrzucenie.

Zdaniem eksperta psychologa takie rozwiązanie to przemoc wobec dziecka. Psycholog uważa, że 9 letnie dziecko jest w stanie samo podejmować decyzje, a to, że kieruje się w nich poglądami ojca, z którym jest silnie związana, jest naturalne i normalne. To przymus chodzenia na religię może spowodować problemy emocjonalne i interpersonalne dziecka. Ponadto w tej sytuacji istnieje ryzyko, że dziewczynce religia będzie się źle kojarzyć i pogłębi się jej niechęć do tych zajęć.

W opinii psychologa najlepiej by było do czasu zakończenia spraw sądowych pozostawić decyzję dziecku.

Źródło: TOK FM

FOT. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/ani-sklodowska-curie-ani-szymborska-wybrano-polke-stulecia/

 

Komentarze

Zobacz także

[Video] Bandzior ukradł telefon, ale wtedy dopadł go…

Redakcja malydziennik

Nie zabierajcie mi Wiktorii – błaga urzędników niepełnosprawna mama

Redakcja malydziennik

Straż Graniczna schwytała nielegalnych imigrantów na granicy!

Redakcja malydziennik
Ładuję....