WYDARZENIA

Duma nas rozpiera. Budynek Roku 2016 jest w Polsce. Zobacz, w którym mieście

Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie, wg projektu Roberta Koniecznego, otrzymało jedną z najważniejszych światowych nagród architektonicznych – Budynek Roku 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.

 

Nagrodę przyznało jury pod przewodnictwem słynnego architekta Davida Chipperfielda. „Ten projekt wspaniale wzbogaca miejskie życie. A poza tym, odnosi się jednocześnie do trzech historycznych epok w rozwoju Szczecina – do czasów przedwojennych, czasów II wojny i okresu powojennego rozwoju, który zostawił w środku miasta potężną wyrwę” – tłumaczył Chipperfield.

 

„To nie jest tylko muzeum, to jest część miasta. Pod ziemią mamy ekspozycję, a na powierzchni pochyły plac, który może pełnić różne funkcje” – dodał.

 

Przy ocenie szczególną uwagę poświęcono funkcjonalności i uniwersalności pomysłu. "Jest to fragment miejskiej topografii, jak również muzeum. Schodząc pod ziemię, zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku" – napisali jurorzy w uzasadnieniu swojej decyzji.

 

Jurorzy wzięli również pod uwagę wyjątkowe odwołanie się do przeszłości przez autorów projektu. "To projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni" – uwzględniono w uzasadnieniu.

 

Źródło: Onet.pl

Komentarze

Zobacz także

Oto szczegóły programu "Za Życiem"

Redakcja malydziennik

ROSJA znów ATAKUJE! Tym razem ofiarą padła…

Redakcja malydziennik

Kojarzysz ten krajobraz? Już NIE ISTNIEJE! ZOBACZ, jak wygląda teraz!

Ładuję....