ARCHIWUM

Duda przyjął prezydenta Węgier i od razu: Węgrzy postawią pomnik Lechowi Kaczyńskiemu! Prezydent: "to bardzo dobra inicjatywa"

To bardzo dobra inicjatywa, bardzo ją wspieram – podkreślił prezydent Węgier Janos Ader pytany w piątek w Piotrkowie Trybunalskim o inicjatywę budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego Budapeszcie.

"Sądzę, że to jest bardzo dobra inicjatywa. Wszyscy wiemy, jaka tragedia się łączy z osobą Lecha Kaczyńskiego, ile osób zginęło w tym tragicznym wypadku" – podkreślił Janos Ader na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Jak podkreślił, polityczna postawa Lecha Kaczyńskiego, jego dzieło polityczne "zasługuje na to". "Myślę, że minęło już tyle czasu, abyśmy postawili pomnik. Ja bardzo wspieram tę inicjatywę" – powiedział węgierski prezydent.

 

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz chce oddać cześć byłemu prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, stawiając mu pomnik w Budapeszcie – oświadczył szef partii w stolicy Mate Kocsis w przypadający w czwartek Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Inicjatywę tę Kocsis uzasadnił ścisłymi kontaktami dwóch krajów na przestrzeni dziejów, wspominając m.in. o bohaterach powstania węgierskiego 1848-1849 r., podczas którego Józef Bem był wodzem naczelnym armii węgierskiej, a także o wspomaganiu przez Węgrów polskich uchodźców podczas II wojny światowej. Kocsis ocenił, że Lech Kaczyński był jedną z czołowych postaci budujących tę wspólnotę losów i odegrał niezaprzeczalną rolę w tworzeniu demokratycznej Polski.

 

Polityk zapowiedział, że na następnym posiedzeniu stołecznej rady budapeszteński Fidesz wystąpi z inicjatywą postawienia pomnika, co popiera – wedle jego słów – także burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos.

 

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Węgier Janos Ader w piątek biorą udział w uroczystych obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbywają się w Piotrkowie Trybunalskim i potrwają do soboty. W 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier ustanowiły 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. (PAP)

Źródło: par/ biw/

Komentarze

Zobacz także

Chcecie wypełnić testament Jana Pawła II? To BROŃCIE KRZYŻA I WIARY

Redakcja malydziennik

Europie kamień spadł z serca… bo wygrał były komuch i lewak!

Redakcja malydziennik

Trump jest … wielki! Podczas konferencji prasowej zabronił zadać pytania telewizji CNN. POWÓD?

Redakcja malydziennik
Ładuję....