WYDARZENIA

Drugi Polak w Kosmosie! Wspólny lot Polaków i Amerykanów

kosmonauta

Z inicjatywy obywatelskiej reprezentowanej przez Lecha Wałęsę, Polacy wystąpili do NASA z postulatem wysłania Polaka we wspólny, załogowy lot kosmiczny.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie apel ogłosili m.in. senator PO Jan Rulewski i były prezes PAN prof. Michał Kleiber. Rulewski dodał, że liderem inicjatywy jest b. prezydent Lech Wałęsa. Przedstawiciele inicjatywy złożyli już apel w Ambasadzie USA.

Mając na uwadze długoletnie, owocne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską, które były ważnym elementem w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a także aktywne uczestnictwo Polonii, wybitnych Polaków w historii kształtowania się Stanów Zjednoczonych, pomoc okazywaną Polsce przez USA w gwarancjach dla jej bezpieczeństwa, szerokie wsparcie po 1989 roku dla odbudowy polskiej suwerenności oraz już w czasach pańskiej administracji pogłębianie korzystnych dla nas relacji w zakresie gospodarki i bezpieczeństwa, zwracamy się z prośbą o wsparcie udziału Rzeczpospolitej Polskiej w badaniach kosmicznych m.in. poprzez uwzględnienie polskiego kosmonauty lub kosmonautki w ramach programu lotów organizowanych przez NASA – głosi apel.

Przypomniano Amerykanom, że już w 1978 roku generał Mirosław Hermaszewski brał udział w locie załogowym w ramach misji ówczesnego Związku Radzieckiego. Był to jednak lot o charakterze wojskowym, podporządkowany interesom radzieckiej propagandy.Zwrócono uwagę, że obecnie wspólny lot w Kosmos byłby doskonałą okazją do przeprowadzenia badań naukowych. Apel spotkał się z życzliwością ambasador USA w Polsce.

Polska – jako podkreślono – nie dysponuje możliwościami technicznymi dla samodzielnej realizacji powyższych celów. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie do naszego wielkiego przyjaciela i sojusznika.

Źródło: Dziennik.pl

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/oni-wysla-ludzi-w-kosmos-zalogowy-statek-na-ksiezyc-sonda-na-marsa/

Komentarze

Zobacz także

Jak reagować, gdy sąsiad Cię zatruwa? Rewelacyjny filmik z Franciszkiem Pieczką zdobywa sieć. ZOBACZ!

TA PRZYPRAWA działa jak ANTYBIOTYK. Nie może jej zabraknąć w twojej kuchni!

Redakcja malydziennik

KONIECZNIE ZOBACZ jak miałki jest … ateizm! Świadectwo prof. Storma, który doświadczył … piekła!

Redakcja malydziennik
Ładuję....