ARCHIWUM

Druga czarna skrzynka Tu 154 odnaleziona. Czy poznamy przyczynę katastrofy?

Z dna Morza Czarnego wydobyta została druga czarna skrzynka rosyjskiego samolotu Tu-154, który rozbił się w niedzielę krótko po starcie z lotniska w Soczi z 92 osobami na pokładzie – poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji. Dotychczas wydobyto 15 ciał.

W sumie od początku operacji poszukiwawczej nurkowie zlokalizowali 12 dużych i ponad 1,5 tys. mniejszych fragmentów maszyny, która rozbiła się 25 grudnia w drodze do Syrii. Większość ofiar to członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa, którzy mieli dać noworoczny koncert w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim.

 

Resort obrony sprecyzował, że z wody wydobyto 15 ciał i ponad 230 szczątków ciał ofiar.

 

Pierwszy rejestrator został znaleziony we wtorek i eksperci już rozpoczęli jego analizę. Jak poinformowała gazeta "Kommiersant", powołując się na źródła zbliżone do śledztwa, czarna skrzynka zarejestrowała awarię mechanizmu wysuwania i chowania klap. Według ekspertów cytowanych przez rosyjski dziennik awaria taka nie musi mieć katastrofalnych następstw, a piloci powinni być w stanie poradzić sobie z taką usterką dzięki ćwiczeniom na symulatorach.

 

Jednak załoga należącego do ministerstwa obrony Tu-154, w opinii ekspertów, "z jakiegoś powodu nie zdołała rozwiązać problemu niesprawnych klap", a podjętymi działaniami mogła wręcz pogorszyć sytuację.

 

We wtorek resort obrony podał, że w Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym Sił Powietrznych trwa odczyt pierwszego nośnika magnetycznego z rejestratora danych, a jego wstępna analiza "pozwala na zawężenie kręgu domniemanych przyczyn katastrofy samolotu".

 

"Ostateczne wnioski w sprawie przyczyn wypadku zostaną sformułowane przez komisję państwową po zbadaniu wszystkich możliwych czynników" – ogłoszono.

 

Komitet Śledczy poinformował także o nowych świadkach katastrofy samolotu, w tym osobie, która nagrała na wideo start, lot i upadek maszyny do Morza Czarnego.

 

Samolot Tu-154 wyruszył z Moskwy, w Soczi miał międzylądowanie w celu uzupełnienia paliwa. Na pokładzie znajdowały się 92 osoby: 84 pasażerów i ośmiu członków załogi; zginęli wszyscy. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Zaczyna się! Po rozmyciu nauczania Jezusa na temat rozwodów Watykan zabiera się za nauczanie na temat antykoncepcji!

Redakcja malydziennik

To najstarsza siostra zakonna na świecie. Ma 113 lat!

Redakcja malydziennik

SKANDAL! Niemiecki polityk uważa pomnik Holokaustu za hańbę

Redakcja malydziennik
Ładuję....