CYWILIZACJA OPINIE

Dramat norweskich studentów w Polsce. Samobójstwa i przemoc

samobójstwo

Od marzeniach o byciu lekarzem i ratowaniu ludzkiego życia do koszmaru w Polsce. Norwescy studenci w drodze do realizacji marzeń, tracą w Europie Wschodniej, w tym w Polsce,  zdrowie a w najcięższych przypadkach życie.

Norweska nrk.no opublikowała artykuł o rosnących problemach psychicznych: depresji, stanach lękowych, atakach paniki, zaburzeniach łaknienia, myślach samobόjczych, wśrόd norweskich studentόw w krajach Europy Wschodniej m.in. w Polsce, Czechach, na Wegrzech, Litwie.  Norweska studentka medycyny z Krakowa, opowiada o mobbingu na uczelni. Przeładowany materiał, skostniałe metody nauczania, wykładowcy, ktόrzy poniżają i ośmieszają studentόw. Zdaje się, że kadra naukowa zapomina, że studenci studiują w celu zdobycia wiedzy, czerpania od lepszych, mądrzejszych, doświadczonych. Z murόw uczelni mają wyjść wykształceni, myślący, empatyczni ludzie. Norweski system edukacyjny jest systemem liberalnym, przyjaznym uczniowi, stawia się w nim na umiejętność krytycznego myślenia, pracę zespołową, program nauczania nie jest tak przeciążony jak polski. Trudno się dziwić, że w zderzeniu z polskim, autorytarnym systemem szkolnictwa, gdzie wykładowca zawsze ma rację, a student niewiele ma do powiedzenia, norwescy studenci tracą wiarę w siebie, spada ich samoocena, a wymarzone studia stają się drogą przez mękę. Norwegowie podkreślają, że w krajach Europy Wschodniej, system pomocy dla studentόw, u ktόrych psychiczne konsekwencje stresu są bardzo poważne, niemal nie istnieje. O swoich problemach, obawach, lękach i dolegliwościach nie mają z kim porozmawiać. Niektόrzy z nich po powrocie do Norwegii poddawani są leczeniu psychiatrycznemu.

Nie zapominajmy, że problem nie dotyczy jedynie studentόw zagranicznych. Rόwnież w polskich mediach co rusz słyszymy o rosnących problemach psychicznych wśrόd polskich dzieci i młodzieży. Liczba młodych ludzi z problemami psychicznymi, rosnąca liczba młodocianych samobόjcόw, przerażają.  Czas na refleksje i zmiany.

Źródło: nrk.no

Tłumacz: Ewa Kowalik kowalikewa@hotmail.com

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/22877-2/

Komentarze

Zobacz także

Turecki terrorysta: chciałem zabijać chrześcijan, niczego nie żałuję!

Redakcja malydziennik

Kiedy dowiedziałam się, w jaki sposób poczęło się moje życie, poczułam się od razu wrogiem publicznym… Wstrząsające świadectwo Rebecci Kiessling

Ekumenizm czy rozmycie doktryny? Za najdalej 15 lat dojdzie do konsensusu katolików z luteranami, twierdzi biskup

Ładuję....