WYDARZENIA

Doznali szoku, gdy dokonali tego odkrycia we wraku sprzed 2 tysięcy lat! Wideo.

Sprawa dotyczy słynnego wraku, który znajduje się niedaleko wyspy Antykithiry. Ten grecki statek zatonął około 65 roku p.n.e. Prawdopodobnie służył do celów handlowych. Od momentu jego odkrycia, czyli od roku 1900 udało się z niego wydobyć mnóstwo cennych przedmiotów, jednak teraz głównie dzięki dostępowi do nowoczesnej technologii dokonano epokowego odkrycia.

We wraku odkryto między innymi świetnie zachowany szkielet. Nurkowie natknęli się na niego w sierpniu roku 2016. Wcześniej wydobyto z wraku coś co nazwano "pierwszym komputerem", słynny mechanizm z Antikythiry (astronomiczny kalkulator). 

 

"3433c4a292d4e861b1c85089c156dc4b_theantikytheramechanism-590x442"

 

Mechanizm z Antikythery, "Pierwszy Komputer"

Badacze użyją nowoczesnej technologii aby przeanalizować kod genetyczny szkieletu.

 

Szczątki wydobywane były spod warstwy piachu, mułu, kawałków ceramiki. Były to "fragmenty żeber, dwóch kości udowych, dwóch kości ramienia i części czaszki z trzema nadal załączonymi zębami"- czytamy na portalu ciekawe.org. Ekspert ds. starożytnego DNA Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze, Hannes Schroeder był zdumiony stanem kości. Ich stan określił jako "niewiarygodny".

 

Wydobyte kości należały prawdopodobnie do młodego mężczyzny

 

Szczególna uwagę badaczy zwrócił fragment czaszki. Jest to świetny materiał do przeprowadzenia badań DNA, ponieważ obszar zachowany na kościach czaszki posiada najgęstszy materiał kostny. Oznacza to, że będzie można bardzo dokładnie zbadać pochodzenie młodego mężczyzny oraz określić jego wygląd.

 

"Zdjęcie:

Zdjęcie: Brett Seymour, EUA/WHOI/ARGO

Mężczyzna, którego szczatki odnaleziono we wraku mógł byc członkiem załogi lub też niewolnikiem. Jego szkielet na pewno dostarczy wielu przydatnych i ciekawych informacji dotyczących sfery biologicznej ludzi zyjących ponad 2000 lat temu. 

"Zdjęcie:

Wrak zapewne kryje jeszcze wiele tajemnic czekających na odkrycie.

Źródło: ciekawe.org

Komentarze

Zobacz także

Program „300 plus”. Sprawdź co musisz zrobić

Redakcja malydziennik

Przerażające! Kobieta dzwoniła do drzwi kilku domów. W pewnym momencie…[WIDEO]

Adam Gaafar

Słynna firma whisky szuka pracownika! Obowiązki? Zwiedzanie świata

Redakcja malydziennik
Ładuję....