CYWILIZACJA

Dowiedz się, co dla Szwedów jest NAJTRUDNIEJSZĄ do zaakceptowania rzeczą po zamachach

Metropolita Sztokholmu nie ma złudzeń co do tego, że obywatele Szwecji są wstrząśnięci po piątkowym zamachu. „Tu w Szwecji wielu ludzi myślało, że nas te problemy nie dotyczą".

Nie tylko Egipt staje w tych dniach wobec grozy terroryzmu. Również w Szwecji nie ustaje szok i konsternacja po zamachu, do którego doszło 7 kwietnia w Sztokholmie. Wskazuje na to katolicki biskup tego miasta. Przyznaje on, że dla jego rodaków był to ogromny wstrząs. „Szwedzi czuli się dość bezpieczni w swym kraju, chcieli wierzyć, że ich ten problem nie dotyczy” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Andres Arborelius. Jego zdaniem sytuacja Szwedów jest tym trudniejsza, że są oni w ogromnej większości zsekularyzowani i nie mają już żywej więzi z Bogiem. „Wraz z poczuciem bezpieczeństwa tracą też jeden z podstawowych fundamentów swego życia” – mówi bp Arborelius.

 

„Tu w Szwecji wielu ludzi myślało, że nas te problemy nie dotyczą. Teraz wiemy, że wszyscy są zagrożeni. My jako chrześcijanie w pierwszym odruchu zwracamy się do Pana, bardziej się Mu zawierzamy, aby nam pomógł w tym czasie terroryzmu. Zarazem jesteśmy świadomi, że trzeba zrobić wszystko, aby pokonać terroryzm. Nie wiemy jak, ale wszelkimi środkami trzeba się temu przeciwstawiać. My jako chrześcijanie pokładamy nadzieję w Panu i takie wydarzenia mogą nas nawet umocnić w wierze i pomóc nam głębiej przeżyć rozpoczynający się Wielki Tydzień. Ale dla ludzi, którzy nie mają wiary, jest to czas refleksji na serio. Padają poważne pytania: Dlaczego żyję, jak można budować świat bez przemocy i bez takich konfliktów? My jako chrześcijanie jesteśmy pod tym względem w lepszej sytuacji, bo wiemy, że Pan nas wspomaga. Ale przy tej okazji chcemy też wszystkim powiedzieć, że tylko w Panu Bogu znajdą wsparcie i pokój, którego pragną”.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Wiesz dlaczego małżeństwa katolickie się rozpadają? Ta odpowiedź może cię zaskoczyć

Redakcja malydziennik

Rusza kolejna edycja programu „Mali Ratownicy”. Będą uczyć dzieci, jak…

Adam Gaafar

GENIALNE! Uchodźcy chcieli poderwać Europejkę, a ta…ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....