CYWILIZACJA

Dominika Figurska dla „Małego Dziennika”: Jak wychować dzieci na patriotów?

Jesteśmy dumni z faktu, że jesteśmy Polakami. Patriotyzm i dumę z polskości zaszczepiamy naszym dzieciom – mówi „Małemu Dziennikowi” aktorka Dominika Figurska.

O patriotyzmie mówimy naszym dzieciom przy każdej możliwej okazji. Nie ograniczamy się wyłącznie do dni takich jak 11 listopada czy 3 maja. W naszym domu cały czas przewijają się tematy związane z Polską, z historią naszego kraju, mówimy o wydarzeniach historycznych i postaciach, takich jak Marszałek Piłsudski. Przy każdej okazji staramy się opowiadać dzieciom, czym jest Polska. Polska to przecież wszystko, to tradycja, to historia, to Bóg, honor, Ojczyzna. I to moje zadanie jako rodzica, by wszystkie te wartości dzieciom wyjaśnić w sposób dla nich zrozumiały i dostosowany do wieku. Dlatego inaczej te rozmowy wyglądają z przedszkolakami, dla których to jest jeszcze często abstrakcja, a inaczej z nastolatkami. Jesteśmy rodziną śpiewającą, dlatego od najmłodszych lat, od przedszkola dbamy o to, żeby dzieci znały pieśni patriotyczne. Wspólnie śpiewamy „Kasztankę”, „Legiony”. 

 

Święto Niepodległości świętujemy od samego rana. Nasza córka harcerka pełniła wartę w nowo otwartej świątyni Opatrzności Bożej, dziś będziemy także rodzinnie uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości w naszym mieście, a wieczorem będziemy z mężem świadkami prawykonania narodowego dzieła Michała Lorenza, które powstało z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przed nami także patriotyczny występ naszego przedszkolaka. 

 

Paradoksalnie w świecie, który wartości takie jak patriotyzm zwalcza, nam rodzicom nie jest trudno o tym mówić. W tej całej multikulturowości to same dzieci zaczynają szukać swoich korzeni, pytają o historię rodziny, historię Ojczyzny, o swoją tożsamość. To bardzo ważne, żeby idąc w świat, na przykład wyjeżdżając na studia zagranicą, wiedziały, skąd pochodzą, znały historię swojej Ojczyzny, miały silne korzenie. I to jest zadanie nasze, czyli rodziców.  

 

Not. MT

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

To nie żarty! Robienie selfie to poważne zaburzenie psychiczne

Redakcja malydziennik

BARDZO DRAMATYCZNY APEL MATKI MAŁEGO STASIA:URATUJCIE MOJE DZIECKO!

Dobra zmiana w szkole: deprawacja młodzieży zniknie z programu!

Ładuję....