POLITYKA

Dobra zmiana! Wreszcie dowiemy się, kiedy skończy się czerwone, bo będzie można montować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł

Zarządcy dróg będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł na skrzyżowaniach – przewiduje rozporządzenie podpisane przez szefów resortów: infrastruktury i budownictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji.

W 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało, że przepisy dotyczące znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie dopuszczają stosowania sekundników. Przyznawało jednocześnie, że niektóre samorządy montują takie urządzenia.

 

Jak poinformowały w piątek MIB i MSWiA, wyświetlacze będą mogły być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

 

Tzw. sekundniki mają wpłynąć na poprawę płynności ruchu pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach.

 

"Informacja z wyświetlaczy czasu wykorzystana przez kierujących pojazdami może oddziaływać na sposób i technikę ich jazdy, a więc może również wywierać pozytywny wpływ na środowisko, ze względu na zmniejszoną ilość zużytego paliwa, a tym samym niższą emisję CO2" – podkreślono w uzasadnieniu.

 

Rozporządzenie – ws. szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach – wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Ale odlot! „Mężczyzna może uprawiać seks oraz żenić się z nieślubnymi córkami”

Redakcja malydziennik

Duda: idźcie i głosujcie, ale nie mówcie, że nie ma demokracji w Polsce!

Redakcja malydziennik

Niemiecka policja zatrzymała samochód z billboardem #GermanDeathCamps!

Ładuję....