WYDARZENIA

Do Polski nadciąga plaga komarów! Czy przenoszą groźne choroby?

W Polsce wzrośnie niedługo liczba komarów. Niektóre z gatunków tych owadów przenoszą groźne dla życia i zdrowia choroby. Czy jest się czego bać? Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat w tej sprawie. 

GIS uspokaja – warunki klimatyczne w Polsce nie sprzyjają rozwojowi gatunków, które przenoszą groźne dla człowieka choroby. Ryzyko zakażenia jest zatem bardzo niedużo. Jest też jednak zła wiadomość – wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie komarów w Polsce będzie coraz więcej.

Czytaj także: Ten środek kosztuje zaledwie 3 złote! To prawdziwy pogromca komarów

W oświadczeniu GIS czytamy:

Polska jest krajem, w którym występuje klimat umiarkowany przejściowy. Warunki panujące w tym klimacie (amplituda temperatur oraz wilgotność) są niewystarczające do rozwoju innych gatunków tych owadów, które występują w innych rejonach świata (np. w Afryce, Azji, Ameryce) i tam są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (np. malarii, żółtej gorączki, gorączki Denga itp.).

W obecnej, powodziowej sytuacji Polski, z całą pewnością ogromne rozlewiska wód rzecznych będą podlegały długiemu opadaniu, a jako woda stojąca, będą stanowiły miejsca namnażania się komarów. Mimo to, obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień. 

Chociaż komary występujące w Polsce są niegroźne, ich swędzące ukąszenia są bardzo uciążliwe. Istnieją jednak sprawdzone domowe sposoby, aby radzić sobie z tymi pasożytami. Przede wszystkim komary nie znoszą intensywnych, aromatycznych zapachów. W ich odstraszeniu pomogą rośliny ziołowe, jak również… zwykły ocet.

GIS podaje w swoim oświadczeniu kilka uniwersalnych porad, jak radzić sobie z komarami. Należy m.in.:

  • nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami,
  • unikać przebywania na zewnątrz wczesnym rankiem i wieczorem – porach największej aktywności komarów,
  • używać moskitiery w oknach,
  • używać preparatów, które odstraszają komary.

Źródło: GIS / Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Terroryści ujawnili, gdzie zaatakują! Muzułmanie przestrzegają: trzymajcie się z daleka od TYCH MIEJSC

Uchodźców wciąż przybywa. Tylko w 2016 roku zarejestrowano ich…

Redakcja malydziennik

Matka opublikowała wzruszające zdjęcie swojego dziecka, które straciła w wyniku wypadku

Redakcja malydziennik
Ładuję....