ARCHIWUM

Dlaczego Kościół katolicki świętuje Dzień Judaizmu?

Barbara Sułek – Kowalska, sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy", jedna z założycielek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, która w rozmowie z Ewą Pietrzak wyjaśniała o co chodzi w dialogu chrześcijańsko – żydowskim i przybliżyła postać ks. Romana Indrzejczyka.

– Ks. Roman Indrzejczyk był w ogóle niezwykłym człowiekiem, nie tylko w tym co robiła Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Poznałam go w 1992 roku, ale o jego działalności słyszałam już wcześniej – mówiła Barbara Sułek – Kowalska.

– Była to dla mnie postać mityczna, legendarna. Kiedy powołaliśmy Polską Radę Chrześcijan i Żydów okazało się, że nasza młodzież proponuje kontakt z pewnym niezwykłym księdzem, który jest bardzo bogaty w gotowość do inicjatyw – dodawała.

Jak podkreślała, "w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów mieliśmy inicjatywę, żeby podjąć dzieło wspólnego spotkania w modlitwie chrześcijan i żydów. Bardzo nam to było potrzebne".

– Jestem przekonana, że to właśnie tamta inicjatywa Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów zaowocowała w rezultacie inicjatywą Episkopatu Polski, aby był Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce – opowiadała.

Barbara Sułek – Kowalska zaznaczyła, że ks. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego "był człowiekiem, który rozdawał siebie do końca". 

– Znany był z tego, że przez jego dom przewijały się worki z darami. Ludzie myśleli, że przynoszą coś ks. Romanowi, a to za dwa dni było na nogach jakiegoś dziecka. Ks. Roman wiedział, że nie wystarczy tylko pogłaskać po głowie, ale trzeba czasami pomóc i otworzyć szafkę – mówiła.

– W dialogu chrześcijańsko – żydowskim nie chodzi o wielkie serce, to byłoby zawracanie głowy, chodzi o wielkie serce wobec drugiego człowieka, niezależnie od tego ,czy jest mojego wyznania, czy innego, niezależnie od tego, czy jest biedny, bogaty, gruby, chudy, uśmiechnięty, czy skrzywiony. Chodzi o dobry kontakt z drugim człowiekiem i wyjście do niego z Bożym sercem. Za to honorujemy tych, którzy w swojej działalności zajmują się dialogiem chrześcijańsko – żydowskim – podsumowała Barbara Sułek – Kowalska.

 
Źródło: salve.tv

Komentarze

Zobacz także

Koniec „drogi krzyżowej” Franciszkanów Niepokalanej. Nowa nadzieja czy ostateczne zaoranie?

Redakcja malydziennik

Matka Boża: „Powrót Jezusa w chwale jest bardzo bliski”; „Kościołowi grozi wielka schizma”

Redakcja malydziennik

Amerykanka chce kupić Twitter żeby zbanować Donalda Trumpa

Redakcja malydziennik
Ładuję....