POLITYKA

Dlaczego Kościół katolicki świętuje Dzień Judaizmu?

Barbara Sułek – Kowalska, sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy", jedna z założycielek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, która w rozmowie z Ewą Pietrzak wyjaśniała o co chodzi w dialogu chrześcijańsko – żydowskim i przybliżyła postać ks. Romana Indrzejczyka.

– Ks. Roman Indrzejczyk był w ogóle niezwykłym człowiekiem, nie tylko w tym co robiła Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Poznałam go w 1992 roku, ale o jego działalności słyszałam już wcześniej – mówiła Barbara Sułek – Kowalska.

– Była to dla mnie postać mityczna, legendarna. Kiedy powołaliśmy Polską Radę Chrześcijan i Żydów okazało się, że nasza młodzież proponuje kontakt z pewnym niezwykłym księdzem, który jest bardzo bogaty w gotowość do inicjatyw – dodawała.

Jak podkreślała, "w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów mieliśmy inicjatywę, żeby podjąć dzieło wspólnego spotkania w modlitwie chrześcijan i żydów. Bardzo nam to było potrzebne".

– Jestem przekonana, że to właśnie tamta inicjatywa Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów zaowocowała w rezultacie inicjatywą Episkopatu Polski, aby był Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce – opowiadała.

Barbara Sułek – Kowalska zaznaczyła, że ks. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego "był człowiekiem, który rozdawał siebie do końca". 

– Znany był z tego, że przez jego dom przewijały się worki z darami. Ludzie myśleli, że przynoszą coś ks. Romanowi, a to za dwa dni było na nogach jakiegoś dziecka. Ks. Roman wiedział, że nie wystarczy tylko pogłaskać po głowie, ale trzeba czasami pomóc i otworzyć szafkę – mówiła.

– W dialogu chrześcijańsko – żydowskim nie chodzi o wielkie serce, to byłoby zawracanie głowy, chodzi o wielkie serce wobec drugiego człowieka, niezależnie od tego ,czy jest mojego wyznania, czy innego, niezależnie od tego, czy jest biedny, bogaty, gruby, chudy, uśmiechnięty, czy skrzywiony. Chodzi o dobry kontakt z drugim człowiekiem i wyjście do niego z Bożym sercem. Za to honorujemy tych, którzy w swojej działalności zajmują się dialogiem chrześcijańsko – żydowskim – podsumowała Barbara Sułek – Kowalska.

 
Źródło: salve.tv

Komentarze

Zobacz także

Trump zrobi wszystko, by pomóc odzyskać Tupolewa!

Redakcja malydziennik

Komunia Święta tylko do ust! Kard. Robert Sarah wzywa do naśladowania św. Matki Teresy

Redakcja malydziennik

Czy te ręce rzeczywiście leczą. EGZORCYSTA ostro o bioenergoterapii

Redakcja malydziennik
Ładuję....