RELIGIA

Dlaczego jednym przydarzają się cuda, a innym nie?

Jest takie pytanie, które pada szczególnie często w rozmowach na temat cudów: dlaczego jednym się oni przydarzają, a innym nie? Odpowiedź jest w dzisiejszej Ewangelii.

O cud, o znak, o wydarzenie, które przekonałoby ich do mesjańskiego posłannictwa Jezusa Chrystusa proszą Go faryzeusze. „Chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie” – mówią. A On, choć przecież, całe Jego nauczanie jest pełne znaków, cudów, uzdrowień, wskrzeszeń i nawróceń odpowiada surowo: „Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza”.

 

Skąd tak mocna odpowiedź? Wydaje się, że wcale nie dotyczy ona znaków i cudów, a… nastawienia faryzeuszy. „Plemię przewrotne i wiarołomne” – mów do nich. I chyba właśnie ich przewrotność i wiarołomność jest powodem, dla którego nie widzą oni, nie dostrzegają cudów, znaków, darów Boga. Znaki i cuda dokonują się wokół nich, ale oni – z powodu nastawienia swojego serca – nie są w stanie ich dostrzec, odczytać jako znaków. Widzą „przypadek”, „zrządzanie losu”, czasem złamanie konwenansu, ale nie widzą cudu i znaku. 

 

I chyba to samo dotyczy także nas. Znaki i cuda są do prywatnego odczytywania. To my musimy w wydarzeniu, „przypadku” dostrzec dar Boży, znak i cud. Bez oczyszczanego serca, bez odrzucenia przewrotności to jest niemożliwe. 

 

W tej Ewangelii jest jednak także przypomnienie, że za ową „ślepotę” na znaki będziemy odpowiadać, bowiem Bóg dał nam znak swojej śmierci i Zmartwychwstania, znak Jonasza. To jest wezwanie do nawrócenia. „Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw temu plemieniu i potępi je; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon” – mówi Jezus. I te słowa trzeba usłyszeć, zrozumieć, przyjąć je, by dostrzec morze znaków wokół nas.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Życzenia Bożonarodzeniowe to zbrodnia większa niż morderstwo lub rozpusta!!!

Redakcja malydziennik

ZOBACZ koniecznie w jakich przypadkach małżeństwo jest nieważne!

Ewangelikalni i zielonoświątkowi chrześcijanie najczęściej oddają życie dla Chrystusa

Redakcja malydziennik
Ładuję....