POLITYKA

DIABOLICZNY układ nowego rządu Holandii? Eutanazja po staremu, jeśli zwiększy się badania na embrionach

15 marca 2017 roku odbyły się wybory parlamentarne w Holandii. Nie przyniosły one jednak jednoznacznego zwycięzcy i aż do dziś trwają rozmowy negocjacyjne. Dziennikarze wpadli jednak na trop układów międzypartyjnych, które są bardzo wątpliwe moralnie.

Rozmowy koalicyjne prowadzą Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA), Demokraci 66 (D66) i Unia Chrześcijańska (CU). Razem partie te mają 76 mandatów w 150-osobowej Tweede Kamer, izbie niższej Stanów Generalnych.

 

CU uznaje się jednak za partię chrześcijańską, a jej lider, Gert-Jan Segers, nerwowo zareagował na wyciek informacji o procesie formowania się nowego rządu. Jak bowiem poinformowały holenderskie media, cztery partie doszły do porozumienia w kwestiach etycznych.

 

Negocjatorzy zgodzili się na pozostawienie prawa do eutanazji bez zmian – a prawo do niej miało być jeszcze bardziej rozszerzone, wspomagane samobójstwo nie byłoby tylko dostępne dla śmiertelnie chorych, ale także dla starców osłabionych wiekiem, którzy mogliby w świetle prawa domagać się wspomaganego samobójstwa. Ta regulacja nie wejdzie jednak w życie. Holenderskie prawo eutanazyjne i tak jest już bardzo liberalne, a dostęp do niej mają także nieletni, którzy skwapliwie z niego korzystają.

 

CDA i CU zgodziły się jednak na wzrost wykorzystania ludzkich embrionów dla celów naukowych. Tymczasem właśnie takiemu rozwiązaniu sprzeciwiała się CU. Gert-Jan Segers zaprzecza jednak, jakoby jego partia zgodziła się na zmianę, a lider VVD i premier, Mark Rutte, nie komentuje doniesień.

 

Takie rozwiązanie stanowiło postulat D66, która zgodziła się na status quo ws. eutanazji tylko za liberalizację badań z ludzkimi embrionami. Oznacza to jednak jeszcze mniejsze poszanowanie dla życia w Niderlandach.

Źródło: dutchnews.nl

Komentarze

Zobacz także

Siły ciemności triumfują na katolickim uniwersytecie… Filozof nie pozostawia wątpliwości!

Cejrowski ostro o prezydencie Dudzie: Albo durny albo resortowe dziecko

Redakcja malydziennik

Papież zachęca do modlitwy za tych ludzi. Sprawdź, czy jesteś wśród nich!

Ładuję....