WYDARZENIA

Dania skazuje za bluźnierstwo. Pierwszy raz od pół wieku!

Z paragrafu zakazującego bluźnierstwa duński sąd skazał 42-latka. Mężczyzna wrzucił do sieci nagrany przez siebie film, na którym podpala Koran.

42-latek spalił Koran na swoim podwórku w grudniu 2015 roku. Następnie umieścił nagranie na facebookowym profilu antyislamskiej grupy "Tak dla wolności – nie dla islamu". Nagraniu towarzyszył wpis: "Pamiętajcie o swoich sąsiadach – śmierdzi kiedy się go pali".

 

Duński prokuratorJan Reckendorff w środę oświadczył, że mężczyźnie postawione zostaną zarzuty. – Prokuratura uważa, że palenie świętych ksiąg, takich jak Biblia czy Koran wypełnia znamiona czynu karalnego, o którym mowa w artykule o bluźnierstwie – podkreślił.

 
 
Jak dotąd jedynie cztery razy w historii Duńczycy byli pociągnięci do odpowiedzialności w związku z naruszeniem przepisów o bluźnierstwie: w 1938 roku cztery osoby skazano za wieszanie plakatów wyśmiewających judaizm, dwie osoby skazano w 1946 roku za zorganizowanie fikcyjnego chrztu połączonego z balem maskowym, a w 1971 roku dwóch dziennikarzy radiowych skazano za wyemitowanie piosenki drwiącej z chrześcijaństwa.
 

 

Co ciekawa, prokuratura nie zdecydowała się ścigać z tego paragrafu redaktorów Jyllands-Posten, którzy w 2006 roku opublikowali 12 karykatur przedstawiających m.in. proroka Mahometa. 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Tak DYSKRYMINUJE się Polaków na Wyspach! To jest po prostu skandal!

Redakcja malydziennik

Czego uczy nas śmierć Charliego Garda. Wstrząsające słowa arcybiskupa!

Zgroza! Szwecja akceptuje pedofilię. A wszystko przez…

Ładuję....