POLITYKA

„Dajcie tam czołgi, broń – i katolicy będą zabijać prawosławnych albo kogokolwiek”. SKANDALICZNE słowa noblistki

Zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz wezwał noblistkę Swiatłanę Aleksijewicz do odpowiedzialności za swoje słowa. Pisarka wcześniej stwierdziła, że „na Białorusi katolicy mogliby zacząć zabijać prawosławnych albo kogokolwiek innego”.

„Nie chciałbym, by pani wypowiedź jako laureatki Nagrody Nobla była odebrana jako wezwanie do konfrontacji między wyznaniami. Mam nadzieję, że w pani słowach nie było złych intencji wobec białoruskich katolików” – napisał arcybiskup Kondrusiewicz w liście otwartym, który opublikował w sobotę portal Catholic.by.

 

„Trzeba jednak pamiętać, że ranić i zabijać mogą nie tylko czołgi i broń, ale również słowa. Będąc osobą publiczną, należy pamiętać o odpowiedzialności za swoje słowa” – dodał metropolita mińsko-mohylewski .

 

Laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2015 roku Swiatłana Aleksijewicz stwierdziła w piątek w wywiadzie dla rosyjskiej niezależnej telewizji „Dożdż”, że wojna podobna do tej, którą „Rosja rozpoczęła na Donbasie” i która doprowadziła do okupacji Krymu, mogłaby wybuchnąć również na Białorusi.

 

„Dajcie tam czołgi, broń – i katolicy będą zabijać prawosławnych albo kogokolwiek” – powiedziała Aleksijewicz. Jej zdaniem ludzie nie żyją polityką, dlatego można im włożyć do głowy wszystko.

 

„Przyjąłem pani słowa z wielkim smutkiem i przerażeniem” – oświadczył abp Kondrusiewicz. „Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że jest to niemożliwe nawet do wyobrażenia na Białorusi, gdzie historycznie ukształtowały się dobre relacje międzywyznaniowe i religijne, będące naszym bogactwem narodowym i doskonałym przykładem dla całego świata” – ocenił.

 

Zdaniem metropolity mińsko-mohylewskiego „ludzka natura jest zdeformowana przez grzech pierworodny, ale z Bożą pomocą może przeciwstawić się pokusom i wyzwaniom czasów i jeśli będzie się do niej uciekać, to nikomu nie uda się włożyć do jego głowy czegokolwiek”.

 

Arcybiskup wyraził również nadzieję, że pomimo, iż nie jest ona osobą religijną, Aleksijewicz będzie z szacunkiem odnosić się do naturalnego prawa człowieka do wolności religijnej, które jest również gwarantowane przez białoruską konstytucję.

 

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Szwedzi przyjęli tysiące imigrantów, a teraz nie wiedzą, co z nimi zrobić. Nie mają pracy i perspektyw, a kraj wychowuje kolejne pokolenia sfrustrowanych muzułmanów

Redakcja malydziennik

Ekshumacje są potrzebne. Zaniedbania Rosjan cały czas się mnożą, a teraz, w grobie stewardessy znaleziono trzy dłonie

Odwetowy atak USA na bazę wojskową w Syrii. Trump nie ma wątpliwości: to w żywotnym interesie USA

Redakcja malydziennik
Ładuję....