ARCHIWUM

Czyżby pojednanie? Franciszek zmienia wizerunek Kościoła w oczach Cerkwi

Kolejnym etapem wspólnych relacji jest przekazywanie szczątków świętych. Obecnie w Rosji peregrynowane są szczątki św. Mikołaj, bardzo istotne dla tego kraju.

Peregrynacja relikwii św. Mikołaja do Rosji to wydarzenie ekumeniczne. Dzięki temu zmienił się wizerunek Kościoła katolickiego wśród prawosławnych. Jest to ekumenizm, który dociera do wszystkich wiernych – uważa o. Hyacinthe Destivelle OP, odpowiedzialny w Watykanie za relacje z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

 

Relikwie zostały udostępnione rosyjskiej Cerkwii na dwa miesiące. Cieszą się ogromną popularnością. Każdego dnia nawiedza je co najmniej 30 tys. wiernych – zauważa francuski dominikanin, który z ramienia Watykanu towarzyszył w przekazaniu relikwii Rosjanom. Zauważa on, że w ten sposób otwiera się kolejna droga dla ekumenizmu.

 

„Ta peregrynacja to wydarzenie historyczne, które wpisuje się w ekumenizm świętych. Przypomnijmy, że kiedy Papież spotkał się w Hawanie z Patriarchą przekazał mu relikwie św. Cyryla, apostoła Słowian i osobistego patrona patriarchy. Z kolei patriarcha we wrześniu ub.r. podarował Franciszkowi relikwie Serafina z Sarowa, świętego z XIX w. A Papież odwzajemnił się przekazując Cyrylowi relikwie św. Franciszka z Asyżu, który pod wieloma względami jest bardzo podobny do św. Serafina, który przykładał wielką wagę do ubóstwa, do bliskości z naturą. Peregrynacja relikwii św. Mikołaja nie jest więc wydarzeniem odosobnionym. Mieliśmy już cała serię dzielenia się darami czy świętymi. Święci są bowiem naszymi  patronami i należą do naszego wspólnego dziedzictwa, o czym wspomina wspólna deklaracja Franciszka i Cyryla. Święci to również nasi najlepsi przewodnicy i orędownicy w drodze do jedności” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Destivelle.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Kolejny prymityw z PO. Chamsko atakuje … księdza i kościół!

Redakcja malydziennik

MEN skasował nauczanie domowe wśród polskich dzieci zagranicą. Powód? Tak absurdalny, że aż trudno z nim polemizować!

Redakcja malydziennik

Niesiołowski wesprze Frasyniuka i Wałęsę?

Redakcja malydziennik
Ładuję....