POLITYKA

Czy to rasizm czy zdrowy rozsądek?

Polemikę we Włoszech wywołało ogłoszenie w witrynie restauracji na północy Włoch o tym, że personel w lokalu jest w "stu procentach włoski”. Oskarżany o rasizm restaurator odpiera ten zarzut mówiąc, że do włoskiej kuchni potrzeba włoskiej kultury kulinarnej.

 

O inicjatywie właściciela restauracji w Mogliano koło Treviso w Wenecji Euganejskiej, Giorgio Nalina informują włoskie media. Zwracają uwagę na różne reakcje na nią – oburzenia po aprobatę.

 

Dziennik "Corriere del Veneto" podał, że o ogłoszeniu zawiadomione zostały władze miasteczka, a jego wiceburmistrz Daniele Ceschin zażądał natychmiastowego zdjęcia napisu.

 

"Mogliano nie jest takie. Mogliano jest otwarte, gościnne" – oświadczył.

 

Protestuje także lokalne stowarzyszenie usługodawców, podkreślając, że taki anons nie przynosi chwały miejscowości. "Także najlepsze włoskie restauracje znane na całym świecie mają zagraniczny personel. Jaki to ma związek z jakością usługi?" – zapytała organizacja.

 

"Nie ma w tym żadnego rasizmu. To nie jest przekaz prawicowy, to tylko stwierdzenie faktu. Obecnie mam wyłącznie włoski personel" – wyjaśnił restaurator w rozmowie z agencją Ansa. Wywieszony komunikat to – jak dodał – "certyfikat jakości". Właściciel lokalu uważa, że to, iż w kuchni pracują sami Włosi, jest gwarancją tego, iż są częścią "włoskiej kultury kulinarnej". "Aby osiągnąć włoską jakość – potrzebny jest Włoch" – powiedział Giorgio Nalin.

 

Restauratora poparł polityk prawicowej Ligi Północnej Roberto Calderoli.

 

"Nasze produkty i nasi rzemieślnicy słyną w każdym zakątku globu, tylko nie u nas, bo kiedy szczycimy się naszymi osiągnięciami, uchodzimy za rasistów" – ocenił wiceprzewodniczący Senatu.

 

Jego zdaniem to lewica podniosła alarm w związku z napisem o stuprocentowym włoskim personelu. Calderoli zapewnił, że pójdzie do lokalu, w którym – jak dodał – rodzime dania przygotowuje kucharz, znający je od dziecka.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Prawdopodobne porwanie polskiej ciężarówki, której dokonano zamachu. Właściciel firmy nie miał kontaktu z kierowcą od południa

Redakcja malydziennik

Ten portal niszczy poczucie własnej wartości. Lepiej nie zakładaj tam konta!

Wojna wisi w powietrzu? Ostre spięcie na linii USA – Korea Płn. "Spotka ich ognień i gniew"

Redakcja malydziennik
Ładuję....