POLITYKA

Czy Poroszenko przeprosił za zbrodnie UPA na Polakach?

W historii Ukraińskiej Powstańczej Armii były światłe, ale też trudne momenty – przyznał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas obchodów Dnia Obrońców Ukrainy. 14 października jest też uważany za datę utworzenia UPA. W tym kontekście prezydent przypomniał słynne słowa „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

Mówiąc o tych, którzy bronili Ukrainy na przestrzeni wieków, Petro Poroszenko wspomniał o Ukraińskiej Powstańczej Armii. Dziś przypada 75. rocznica jej utworzenia. Prezydent zaznaczył, że „hołd pamięci historycznej nie powinien sprawiać, iż teraźniejszość i przyszłość staną się zakładnikami historii”. – Pamiętamy o tym, co było wielkie, nie zapominamy jednak o trudnych momentach naszej historii – apelował Petro Poroszenko. 

Ukraiński prezydent przypomniał słowa „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, które znalazły się w orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, uważanym za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Poroszenko wyjaśnił, że Ukraińcy powinni odczuwać nie tylko swój, ale też cudzy ból, co jest ważne dla dobrych relacji w stosunkach z europejskimi sąsiadami.

Petro Poroszenko zaznaczył, że dla żołnierzy UPA wojna nie zakończyła się w 1945 roku, bowiem UPA walczyła z komunistami jeszcze przez kolejnych 10 lat. 

Oprócz walki z Niemcami i komunistami, UPA zaangażowana była w działania skierowane przeciwko Polakom. W rzezi wołyńskiej, uznanej przez polski parlament za ludobójstwo, oraz w innych akcjach UPA zginęło około 100 tysięcy Polaków.

Źródło: IAR

Komentarze

Zobacz także

W niemieckich podręcznikach uczą o „polskich obozach śmierci”

Cztery zachodnie laboratoria włączą się w badanie katastrofy smoleńskiej. Będzie przełom?

Zagadkowa śmierć Polki w Egipcie. MSZ monitoruje postępowanie w tej sprawie

Ładuję....