POLITYKA

Czy Polska też powinna jak Namibia zażądać od Niemiec miliardów odszkodowania za ludobójstwo?

Rząd Namibii chce od Niemiec zadośćuczynienia za ludobójstwo ludów Herero i Nama, które miało miejsce w latach 1904-1908 w Namibii. To tam Niemcy w swojej niegdysiejszej koloni dopuścili się ludobójstwa. Czy Polska powinna również zażądać odszkodowania za rzeź w czasie II wojny światowej?

O sprawie pisze dziennik „The Namibian", powołując się na koła rządowe Namibii. Jak wynika z doniesień dziennika, rząd nie godzi się na propozycje Berlina utworzenia specjalnego funduszu pomocy wartości 100 mln euro jako swego rodzaju zadośćuczynienia za masakrę ludów Herero i Nama, jakiej dopuścili się Niemcy w swej niegdysiejszej kolonii w Afryce Południowo-Zachodniej, dzisiejszej Namibii. Rozmowy namibijsko-niemieckie na temat rozwiązania tej sprawy trwają od trzech lat. Nieco wcześniej niemiecki rząd uznał, że: „Wojna ludobójcza w Namibii w latach 1904–1908 była wojną zbrodniczą i ludobójstwem".

 

W czasie trwania wojny zginęło co najmniej 85 tys. członków plemion Herero i Nama. Tych ostatnich nazywano w Niemczech Hottentotami.

 

Obecnie rząd w Windhuk pracuje nad pozwem do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze opiewającym na 30 mld euro. – Pozwoli to zamknąć godnie całą sprawę – powiedział „The Namibian" Sacky Shanghala.

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Poznajcie Noaha: „Chłopiec bez mózgu”, który miał umrzeć zaraz po narodzinach, dziś mówi, liczy, chodzi do szkoły

Zobacz NAGRANIE po zamachu w Barcelonie! Za atakiem stoi Marokańczyk!

Redakcja malydziennik

Walka o niepodległość nigdy się nie kończy!

Redakcja malydziennik
Ładuję....