ARCHIWUM

Czy Polska też powinna jak Namibia zażądać od Niemiec miliardów odszkodowania za ludobójstwo?

Rząd Namibii chce od Niemiec zadośćuczynienia za ludobójstwo ludów Herero i Nama, które miało miejsce w latach 1904-1908 w Namibii. To tam Niemcy w swojej niegdysiejszej koloni dopuścili się ludobójstwa. Czy Polska powinna również zażądać odszkodowania za rzeź w czasie II wojny światowej?

O sprawie pisze dziennik „The Namibian", powołując się na koła rządowe Namibii. Jak wynika z doniesień dziennika, rząd nie godzi się na propozycje Berlina utworzenia specjalnego funduszu pomocy wartości 100 mln euro jako swego rodzaju zadośćuczynienia za masakrę ludów Herero i Nama, jakiej dopuścili się Niemcy w swej niegdysiejszej kolonii w Afryce Południowo-Zachodniej, dzisiejszej Namibii. Rozmowy namibijsko-niemieckie na temat rozwiązania tej sprawy trwają od trzech lat. Nieco wcześniej niemiecki rząd uznał, że: „Wojna ludobójcza w Namibii w latach 1904–1908 była wojną zbrodniczą i ludobójstwem".

 

W czasie trwania wojny zginęło co najmniej 85 tys. członków plemion Herero i Nama. Tych ostatnich nazywano w Niemczech Hottentotami.

 

Obecnie rząd w Windhuk pracuje nad pozwem do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze opiewającym na 30 mld euro. – Pozwoli to zamknąć godnie całą sprawę – powiedział „The Namibian" Sacky Shanghala.

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Papież zachęca do przyjęcia chrześcijańskich imigrantów. "Oby wierni ze Wschodu, którzy zmuszani są do emigracji, zostali przyjęci"

Redakcja malydziennik

Oto współczesny znak Jonasza! Zobacz co mówi! PRZYGOTUJ SIĘ!

Redakcja malydziennik

Tusk o przesłuchaniu: Nie mam wątpliwości, że to element politycznej nagonki

Redakcja malydziennik
Ładuję....