CYWILIZACJA

Czy komuś zależało na tym, by rodziły się zdeformowane dzieci? Najwyraźniej tak, skoro kobietom w ciąży przepisywano TRUCIZNĘ

Primodis – to forma testu ciążowego w postaci pigułki. W latach 60. i 70. lekarze bardzo chętnie przepisywali go pacjentkom. Skutki przyjmowania tego preparatu były tragiczne. Dzieci rodziły się z ciężkimi wadami lub bardzo zdeformowane. Dziś już wiadomo, że przed skierowaniem do sprzedaży, preparat nie został przebadany klinicznie.

 

Preparat zawierał dwa składniki, które także obecne są w dostępnych w sprzedaży preparatach antykoncepcyjnych. Primodiskobiety przyjmowały przez dwa dni i jeśli w tym czasie nie wystąpiła miesiączka, to było niemal pewne, że jest ciąża. Jedna tabletka preparatu zawierała tyle hormonu ile dzisiaj w sumie zawiera 13 tabletek „dzień po” i 40 zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Dawka hormonów była więc zabójcza.

 

O potencjalnych szkodliwych efektach tabletek alarmowano już w latach 60., jednak nic z tym nie zrobiono. Z dokumentów odnalezionych w niemieckich archiwach wynika, że władze wiedziały o możliwych skutkach ubocznych. Zaczęto nawet je badać, ale szybko dokumenty zniszczono i sprawa przycichła. W latach 80. preparat wycofano z rynku. Do tego czasu jednak mogło go przyjąć nawet 1,5 miliona Brytyjek.

 

Jedną z kobiet, która przyjmowała Primodis, jest Lynda Ramsey. Kobieta 40 lat temu urodziła dziecko z wieloma wadami i deformacjami. Żyło12 dni. „Zapytałam pielęgniarkę czy mogę zobaczyć syna, przyniesiono mi go, ale zdążyłam tylko rzucić okiem i od razu go zabrali” – opowiada w TVN24 matka Gary’ego.

 

Firmę, która preparat produkowała, kupił wiele lat temu niemiecki gigant Bayern. Dzisiaj nie poczuwa się do odpowiedzialności. W specjalnych oświadczeniu podkreśla, że w latach 80. wytoczono proces w sprawie rzekomej szkodliwości preparatu, ale nic nie udało się udowodnić. Sprawę bada ponownie specjalna brytyjska grupa robocza. 

Źródło: tvn24.pl

Komentarze

Zobacz także

Panie ministrze Błaszczak, czy tak teraz policja będzie postępować z obrońcami życia? ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

"Operacja bez chirurga", czyli jak się zabija małżeństwo i krzywdzi dzieci

Redakcja malydziennik

Wypadek polskiego autokaru wypełnionego dziećmi, są ranni, wracali właśnie z Grecji

Ładuję....