ARCHIWUM

Czy Jezus i Maryja byli imigranatami/uchodźcami? Nic na to nie wskazuje!

Od jakiegoś czasu biblijna opowieść o dzieciństwie Jezusa staje się podstawą budowania narracji o konieczności przyjęcia mas imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy. Tyle, że to instrumentalne potraktowanie Biblii nie da się wybronić z punktu widzenia Pisma Świętego.

Zacznijmy od kwestii oczywistych. Dla Józefa i Maryi faktycznie nie było miejsca w gospodach Betlejem. Ale tam oni wcale nie byli uchodźcami, ale byli w mieście pokolenia Józefa. I to u siebie nie znaleźli oni schronienia, a nie na uchodżstwie. 

 

Ucieczka zaś do Egiptu, choć niewątpliwie była ucieczką nie była ani imigracją, ani uchodzeniem w sensie ścisłym. I Judea i Egipt były wówczas częścią Imperium Rzymskiego, a zatem Józef i Maryja przenosili się z jednej prowincji do drugiej. Obawa była jasna, ale trudno ich sytuację odnosić do sytuacji obecnych imigrantów, uchodźców czy innych grup, które próbują się przedostać do Europy. Nie ma też najmniejszych wątpliwości, że to nie socjal i nie nadzieja na wygodniejsze życie ściągały Józefa z Maryją do Egiptu. Józef ciężko w nim pracował, i gdy tylko pojawiła się szansa wrócił do siebie. 

 

I na koniec. Ten tekst nie jest ani głosem za, ani przeciw imigracji, przyjmowaniu lub nie uchodźców. Każde państwo może i powinno rozstrzygać te kwestie samodzielnie, świadome zagrożeń i szans. Każde państwo powinno także wybierać, skąd i jakich imigrantów chce przyjmować, bo to absolutnie fundamentalne jego prawo. To głos za tym, żeby czytać Biblię, zamiast moralnie nią szantażować. Sytuacja Józefa i Maryi niewiele ma wspólnego z obecnym, gigantycznym procesem transferu muzułmanów (w ogromnej większości) do Europy. Używanie jej do szantażowania chrześcijan, którzy zwracają uwagę na to zagrożenie jest zwyczajną nieuczciwością intelektualną. 

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Aby poznać człowieka trzeba znać Chrystusa? Dla Franciszka – niekoniecznie: „niezbędne jest czerpanie ze skarbców mądrości przechowywanych w…”

Redakcja malydziennik

Afera w Norwegii! Puste miejsca pomylili z… MUZUŁMANKAMI

Redakcja malydziennik

MOCNE! Szatan rzuca Bogu ostateczne wyzwanie. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....