RELIGIA

Czy Jan Paweł I został otruty? Relacja ostatecznie wyjaśnia całą zagadkę!

Włoska watykanistka Stefania Falasca przygotowała najnowszą książkę dotyczącą przyczyny śmierci Jana Pawła I, najkrócej panującego papieża XX wieku.

Stefania Falasca jest także wicepostulatorką procesu beatyfikacyjnego "Uśmiechniętego Papieża". 7 listopada we Włoszech ukaże się jej książka "Papież Luciani. Kronika śmierci". Włoskie media podkreślają, że autorka rozprawia się z wszelkimi teoriami spiskowymi pojawiającymi się na temat śmierci papieża panującego zaledwie 33 dni.

 

Albino Luciani został wybrany na papieża 26 sierpnia 1978 roku, a zmarł 28 września, już jako Jan Paweł I. Jego martwe ciało odnaleziono w łóżku, w ręku trzymał notatki. Tak krótki pontyfikat przyniósł domniemania na temat spisku wokół jego śmierci.

 

Falasca jednak powołuje się na tajne dokumenty Watykanu, kartę choroby i relacje osób do tej pory nie wypowiadających się na ten temat. Dzięki temu dokładnie widać, że przyczyną śmierci było zlekceważenie silnego bólu w trakcie wieczornej modlitwy.

 

Jego lekarz, Renato Buzzonetti, dowiedział się już po śmierci papieża, że przez około pięć minut odczuwał ból w okoli mostka, ale dolegliwość ustąpiła i nie wezwano lekarza. Nie wezwano go także gdy ból powrócił. Sekretarz Jana Pawła I, John Magee, obecnie emerytowany irlandzki biskup, relacjonuje że sam papież nie chciał wzywać lekarza.

 

W dniu premiery książki spodziewana jest sesja z udziałem kardynałów i biskupów, którzy wypowiedzą się na temat heroiczność cnót Jana Pawła I. Prawdopodobnie pod dekretem złoży podpis Franciszek, a wówczas poczyniony zostanie bardzo ważny krok w stronę jego beatyfikacji.

 

Wbrew powszechnej opinii, Jan Paweł I nie jest jednak najkrócej panującym papieżem – w całej historii papiestwa było aż 27 przypadków, kiedy pontyfikat trwał poniżej roku. Najkrócej władzę w Kościele sprawował Urban VII w 1590 roku, który w nocy po swoim wyborze umarł wskutek ataku malarii.

Źródło: onet.pl/ niedziela.pl

Komentarze

Zobacz także

Przybywa katolików w Niemczech. Czy to cud?

Wydarzenia męki Pana Jezusa mają wymiar ludzki – przekonuje autorka tegorocznych rozważań papieskiej Drogi Krzyżowej

Redakcja malydziennik

„Realistycznie patrząc nasze czasy wyglądają apokaliptycznie”. Mocne ostrzeżenie kardynała

Redakcja malydziennik
Ładuję....