CYWILIZACJA

Czy idealne małżeństwo to filmowy mit? Poznaj pięć cech idealnego męża i żony

Wielu samotnych, marzących o małżeństwie i rodzinie, szuka ideału. Musi być piękna, mądra i dobrze gotować. Musi być przystojny, silny i dobrze zarabiać. A jak wygląda rzeczywistość?

Gdy spojrzymy z dystansu na system wartości proponowany nam przez współczesny świat zauważymy, że niewiele ma on wspólnego z tym, co odnajdujemy w chrześcijaństwie. Bóg patrzy zupełnie inaczej niż człowiek: przez pryzmat serca, a nie tego, co widoczne dla oczu. Tymczasem współczesność proponuje nam kult zmysłowości, pogoni za tym, co materialne. Reklamy, seriale i filmy o miłości pełne są nachalnej propagandy w stylu: piękni, bogaci, zakochani. A co, jeśli przestajemy być piękni? Co ma zrobić mężczyzna, gdy kobieta przestaje wyglądać tak atrakcyjnie, jak na początku ich znajomości? Wówczas oferta jest przerażająco prosta – rozstanie, a w konsekwencji zamiana współmałżonka na „lepszy model”. Czy to oznacza, że idealny związek i trwały związek to dwa pojęcia, która się wykluczają?

 

To nie prawda! A recepta na idealne małżeństwo znajduje się tam, gdzie wielu nie chce sięgać: w Piśmie Świętym. I nie chodzi wyłącznie o piękną więź, łączącą Maryję i Józefa, lecz o coś więcej – relację Chrystusa i Kościoła. To właśnie miłość naszego Pana do Kościoła jest tym idealnym wzorem dla każdego małżeństwa.

 

W jaki sposób zbudować więc szczęśliwy związek? Jak przełożyć na praktykę bezkresną miłość, jak Pan Jezus obdarzył Oblubienicę – Jeden, Święty, Powszechny i Apostolski? Jak to się ma do marzeń współczesnych ludzi o idealnym mężu czy żonie? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Dave Willis w swojej książce o siedmiu prawach miłości.

 

Idealny mąż (jak Chrystus dla Kościoła):

  1. Jego miłość widać w czynach, a nie tylko w uczuciach. Kocha swoją żonę bezgranicznie, bezinteresownie. Jest w stanie oddać życie.

  2. Chce służyć swojej żonie, dzieciom, całej rodzinie. Stawia ich potrzeby ponad swoimi, sam bierze na siebie różne obowiązki i wyręcza żonę w czym tylko może.

  3. Zapewnia swojej rodzinie ochronę, jest jak pasterz dla stada: strzeże ich bezpieczeństwa. To on ma być ostoją i dodawać otuchy w trudnych chwilach. Nadaje kierunek i prowadzi swoją rodzinę we właściwą stronę.

  4. Daje siebie, swoją obecność, czas, uwagę. Wie, że oprócz zapewnienia im bytu, troszczenia się o finanse, jego głównym zadaniem jest być przy swoich bliskich.

  5. Jest szczery i otwarty. W małżeństwie najbardziej trzeba się troszczyć o wzajemne zaufanie i dobrą komunikację. Mąż potrafi słuchać i stara się mówić o swoich potrzebach i uczuciach.

 

 

Idealna żona (Kościół wobec Chrystusa):

  1. Jest błogosławieństwem dla męża, nie tylko sama go szanuje, ale sprawia, że inni również nabierają do niego szacunku. Pomaga mu wzrastać.

  2. Dba o dobrą, ciepłą atmosferę w ich domu. Sprawia, że niezależnie od nastrojów i codziennych kłopotów ich dom jest ostoją pokoju i radości. Wprowadza też zmysł estetyczny do wspólnego otoczenia.

  3. Pracuje, by wesprzeć męża. Niezależnie od tego, czy jest to praca zawodowa czy nie – żona chce współtworzyć dom wraz z mężem. Jest zaradna i chce służyć.

  4. Żona dba o swój wygląd zewnętrzny. Idealna małżonka chce zawsze wyglądać dla swojego męża jak najpiękniej.

  5. Jest najlepszym przyjacielem męża, towarzyszką życia. Spędzają razem czas i dzielą się zainteresowaniami, większymi i mniejszymi sprawami.

 

Idealne małżeństwa istnieją! Wszystko zależy od miary miłości jaka je spaja. Jeśli miłość zakorzeniona jest w wieczności, w wiecznym Bogu – ma szansę ukształtować niezwykłe relacje, zadziwiające związki. Idealni mężowie i żony jednak – nie istnieją.

 

Więcej o relacjach, budowaniu więzi i trosce o dobre małżeństwa i rodziny – w książce Dave’a Willisa Siedem praw miłości.

Źródło: Wydawnictwo Esprit

Komentarze

Zobacz także

Oto historia kobiety, która przeżyła własną ABORCJĘ. Uratowała ją…

Niemiec obrzydliwie wyzywał Polaków. Teraz się kaja i proponuje ugodę

Redakcja malydziennik

Oto skutki kultury egoizmu i bezstresowego wychowania! Ten kraj sam sobie szykuje zagładę

Redakcja malydziennik
Ładuję....