CYWILIZACJA

Czy Bardarbunga przyniesie lotniczą APOKALIPSĘ? Właśnie przedostaje się przez kilometrową warstwę lodu

Największy wulkan Islandia, Bardarbunga, przygotowuje się do wielkiej erupcji, ostrzegają sejsmolodzy. Sparaliżowany może być ruch lotniczy na całym kontynencie.

Islandzka nazwa wulkanu to Bárðarbunga, znajduje się on pod lodowcem Vatnajökull, a naukowcy odnotowali wzmożoną aktywność sejsmiczną wokół niego. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni odnotowano cztery trzęsienia ziemi wokół niego, a to może wskazywać, że komora magmowa wulkanu powiększa się.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Islandii przekazali, że trzęsienia ziemi mogą być skutkiem właśnie powiększania się komory magmowej. Spowodowane jest to wzrostem ciśnienia przed erupcją i próbą wyrzucenia dużej ilości pyłu i magmy oraz gruzu na zewnątrz.

 

Trudno ocenić jednak kiedy nastąpi erupcja – wulkan znajduje się 100 km pod powierzchnią lodu. Sejsmolodzy uważają, że istnieje 1% szansa, że uda się mu dokonać pokonania przeszkody. Dodatkowo okoliczne wulkany: Katla, Hekla i Grimsvot także dają o sobie znać. Naukowcy mówią, że jeżeli dojdzie do erupcji to sparaliżuje ona ruch lotniczy w całej Europie.

Źródło: wprost.pl

Komentarze

Zobacz także

TRAGEDIA! Roczna dziewczynka WYPADŁA z okna! Młodzi rodzice w tym czasie…

Redakcja malydziennik

Terlikowska: Rok za kota. Za dziecko – sława

Redakcja malydziennik

Zabrać dzieciakom Facebook! Oto kolejna ofiara transmisji na żywo

Ładuję....