ARCHIWUM

Cztery zachodnie laboratoria włączą się w badanie katastrofy smoleńskiej. Będzie przełom?

Cztery europejskie laboratoria kryminalistyczne pomogą polskiej prokuraturze w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej; badania mają m.in. dać odpowiedź, czy na wraku samolotuTu-154M i na ciałach ofiar znajdują się ślady materiałów wybuchowych – informuje tygodnik "wSieci".

Jak napisano w najnowszym numerze tygodnika, który ukaże się w poniedziałek, w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej pomogą polskiej prokuraturze "cztery laboratoria światowej klasy, m.in. z Anglii i Hiszpanii".

 

Tygodnik podaje, że "prokuratorzy sięgnęli po pomoc najlepszych w Europie laboratoriów kryminalistycznych. Powstaje projekt bez precedensu na skalę światową". 

 

"Specjalnie na potrzeby naszego postępowania zachodnie laboratoria zakupiły poszerzone wzorce z substancjami, których obecność chcą zweryfikować śledczy. Nie będą wyrokować o przyczynach katastrofy, lecz w naukowy sposób odpowiedzą jedynie na pytanie, czy na jej miejscu – na wraku i na ciałach ofiar – znajdują się ślady materiałów wybuchowych" – pisze tygodnik.

 

Zdaniem autorów tekstu, zaangażowane w projekt laboratoria "wypracowują wspólne procedury badawcze (włącznie z ujednoliconymi metodami pobierania śladów w czasie sekcji zwłok), by z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik kryminalistycznych przeprowadzić kluczowe badania fizykochemiczne w najważniejszym śledztwie toczącym się w Polsce".

 

Według "wSieci", w ubiegłym tygodniu w hiszpańskiej stolicy, polscy prokuratorzy z zespołu śledczego prowadzącego postępowania dotyczące katastrofy smoleńskiej dopinali ostatnie szczegóły współpracy z Hiszpanami; szczątki Tu-154M mają być badane m.in. w hiszpańskim Laboratorium Kryminalistycznym Policji Naukowej, które miało np. "znaczący wkład w śledztwo po zamachach Al-Kaidy na pociągi w Madrycie w marcu 2004 r.". (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Transformacja zniszczyła Polakom psychikę

Redakcja malydziennik

Czesi nie chcą realizować chorych fantazji Niemiec! Zeman twardo broni swego kraju

Redakcja malydziennik

Jak to zobaczysz, nigdy już nie będziesz narzekać na pogodę w Polsce

Redakcja malydziennik
Ładuję....