POLITYKA

Cztery zachodnie laboratoria włączą się w badanie katastrofy smoleńskiej. Będzie przełom?

Cztery europejskie laboratoria kryminalistyczne pomogą polskiej prokuraturze w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej; badania mają m.in. dać odpowiedź, czy na wraku samolotuTu-154M i na ciałach ofiar znajdują się ślady materiałów wybuchowych – informuje tygodnik "wSieci".

Jak napisano w najnowszym numerze tygodnika, który ukaże się w poniedziałek, w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej pomogą polskiej prokuraturze "cztery laboratoria światowej klasy, m.in. z Anglii i Hiszpanii".

 

Tygodnik podaje, że "prokuratorzy sięgnęli po pomoc najlepszych w Europie laboratoriów kryminalistycznych. Powstaje projekt bez precedensu na skalę światową". 

 

"Specjalnie na potrzeby naszego postępowania zachodnie laboratoria zakupiły poszerzone wzorce z substancjami, których obecność chcą zweryfikować śledczy. Nie będą wyrokować o przyczynach katastrofy, lecz w naukowy sposób odpowiedzą jedynie na pytanie, czy na jej miejscu – na wraku i na ciałach ofiar – znajdują się ślady materiałów wybuchowych" – pisze tygodnik.

 

Zdaniem autorów tekstu, zaangażowane w projekt laboratoria "wypracowują wspólne procedury badawcze (włącznie z ujednoliconymi metodami pobierania śladów w czasie sekcji zwłok), by z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik kryminalistycznych przeprowadzić kluczowe badania fizykochemiczne w najważniejszym śledztwie toczącym się w Polsce".

 

Według "wSieci", w ubiegłym tygodniu w hiszpańskiej stolicy, polscy prokuratorzy z zespołu śledczego prowadzącego postępowania dotyczące katastrofy smoleńskiej dopinali ostatnie szczegóły współpracy z Hiszpanami; szczątki Tu-154M mają być badane m.in. w hiszpańskim Laboratorium Kryminalistycznym Policji Naukowej, które miało np. "znaczący wkład w śledztwo po zamachach Al-Kaidy na pociągi w Madrycie w marcu 2004 r.". (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Odkryto masowy grób. Niewiarygodne BARBARZYŃSTWO islamistów z Daesh. Potwierdzają się informacje ONZ z…

Kolejny pomysł PiS dla Polaków! Będą trzynastki dla emerytów?

UWAGA, CYBERATAK. Rosja zaatakowała…

Redakcja malydziennik
Ładuję....