CYWILIZACJA

Ćwierć miliona złotych – tyle oferuje szwajcarska wioska za zamieszkanie w niej rodziny. A może być dużo więcej!

Jutro w Albinen 7 stopni Celsjusza, bezchmurne niebo, a już niedługo lekki przymrozek i zaśnieżone trasy narciarskie – takie atrakcje mogą czekać na osoby, które zdecydują się przenieść do Szwajcarii. Na zachętę dostaną przeszło ćwierć miliona złotych.

Mieszkańcy Albinen w południowo-zachodniej Szwajcarii są zaniepokojeni stopniowym wyludnianiem się miasteczka. Z roku na rok opuszczają je kolejni mieszkańcy i traktują je jak resort letniskowy. Dlatego stali rezydenci postanowili zatrudnić nowych sąsiadów.

 

Niespełna trzystuosobowa miejscowość głosuje nad projektem pozwalającym zapłacić nowym mieszkańcom za osiedlenie się w Albinen. Wbrew pozorom to nie wymysły, a próba zaspokojenia bieżących potrzeb – górska miejscowość ma problemy z utrzymaniem się.

 

Ostatnio opuściły ją trzy rodziny z ośmiorgiem dzieci. Dla pozostałych ta strata oznaczała zamknięcie szkoły. Dzieci było zbyt mało, aby lokalna szkoła mogła funkcjonować.

 

Dlatego Szwajcarzy postanowili płacić nowym mieszkańcom wioski. Jeżeli projekt uzyska większość głosów, to każdy nowy dorosły otrzyma 25.000 franków szwajcarskich, czyli przeszło 90.000 zł, a za dziecko – 10.000 franków, czyli przeszło 35.000 zł. Za czteroosobową rodzinę to już łącznie 70.000 franków, czyli rzeczone ćwierć miliona złotych. Dobra okazja?

 

Są tylko trzy warunki. Rodzina musi kupić lub wybudować w wiosce dom o minimalnej wartości 200.000 franków (tj. 700.000 zł), który będzie ich głównym mieszkaniem, w Albinen musi spędzić co najmniej 10 lat, a wiek zamieszkałych osób nie może przekraczać 45 roku życia.

 

Co oprócz otwartej szkoły będzie miała wioska? Kosztujący 100.000 franków (350.000 zł) rocznie program to według władz „inwestycja w przyszłość”. Pieniądze mają się zwrócić społeczności dzięki podatkom i umowom z lokalnymi budowlańcami.

 

Gwoli ścisłości należy dodać, że Albinen leży w kantonie niemieckojęzycznym. 

 

Źródło: independent.co.uk

Komentarze

Zobacz także

„Jeśli radzimy się horoskopów i wróżbitów, to pójdziemy na dno”. Papież bardzo mocno o wierze we wróżby!

Redakcja malydziennik

Policja aresztowała 58 homoseksualistów! Siedzieli w SAUNIE! Są podejrzani o…

Redakcja malydziennik

Kolejny przykład nieodpowiedzialnych rodziców. Ratownicy w ostatniej chwili uratowali ojca i ośmioletnią dziewczynkę

Redakcja malydziennik
Ładuję....